‘Azerbaycan devlet mi’ sözlerine RTÜK'ten ceza

RTÜK, Türkiye'nin Azerbaycan'a verdiği desteği eleştirip "Azerbaycan devlet mi?" ifadelerini kullanan Halk TV programcısı Levent Gültekin'in sözleri nedeniyle kanala para cezası kesti.

‘Azerbaycan devlet mi’ sözlerine RTÜK'ten ceza
‘Azerbaycan devlet mi’ sözlerine RTÜK'ten ceza

Levent Gültekin geçen günlerde Ermenistan işgali altındaki Karabağ’a yönelik Azerbaycan ordusunun ilerleyişini destekleyen Türkiye'yi eleştirdiği programda "…Azerbaycan devlet mi gerçekten bir aşiret demokrasi yok hukuku yok otoriter yönetim var seçim yok paranın üzerinde yüzüyorlar bugüne kadar adam gibi bir devlet kurmamışsın 30 yıldır senin toprakların işgal edilmiş…" ifadelerini kullanmıştı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bu hafta gündemine aldığı Halk TV'de yayımlanan ve Azerbaycan konusunun işlendiği "İki Bakış İki Yorum" programı nedeniyle, kanala "Azerbaycan'ı ve Cumhurbaşkanı Aliyev'i aşağılama" 'suçundan' para cezası verdi.

RTÜK, Gültekin sözleri nedeniyle "'İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez' hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle" Halk TV'ye üst sınırdan idari para cezası verilmesine karar verdi.

'RTÜK DÜNYAYA BİR MESAJ İLETMİŞ OLDU'

Açıklamada,  "Yapılan değerlendirme sonucunda yayında ifade özgürlüğü kullanılırken kişi veya kurumların haklarının gözetilmesi ilkesine riayet edilmediği, Azerbaycan Devleti ve Devlet Başkanı İlham Aliyev'e yönelik eleştiri sınırları ötesinde küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliğinde ifadeler kullanıldığı kanaatine varıldı" denildi.

"RTÜK, Levent Gültekin'in sözlerine karşı verdiği tepkiyle aynı zamanda dünyaya bir mesaj da iletmiş oldu" denilen açıklamada "Toplantıda bütün Üyeler, Azerbaycan'ı destekleyen tavır sergilerken, söz konusu programdaki ifadelerin kabul edilemeyeceği dile getirildi. RTÜK Üyeleri Ermenistan'ın saldırgan tavrınıysa kınadılar. Halk TV'ye verilen Azerbaycan cezası kararı oy birliğiyle alındı" ifadeleri yer aldı. 

 Halk Tv yorumcusu Levent Gültekin: Azerbaycan devlet mi!