Azerbaycan KKTC'yi tanıyacak mı? Erdoğan'dan Aliyev açıklaması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın KKTC’yi tanımasıyla ilgili olarak “Bu konuda tereddüt edecek hiçbir şey yok. Bunları İlham Aliyev kardeşim ile de sürekli görüşüyoruz” açıklaması yaptı.

Azerbaycan KKTC'yi tanıyacak mı? Erdoğan'dan  Aliyev açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile birlikte bayram namazını Lefkoşa’daki Hala Sultan Cami’sinde kıldı.

Namaz sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir basın mensubunun “Geniş katılımlı bir heyetle geldiniz. Bir kişi dikkatleri çekti. Oğuzhan Asiltürk. Buradan almamız gereken bir mesaj var mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

Oğuzhan Bey, Kıbrıs Barış Harekatı’nın yapıldığı dönemde Erbakan Hocamızın en yakın çalışma arkadaşıydı. Ve o dönemde Barış Harekatı’nda üst düzey görev (İçişleri Bakanı) almış olan siyasilerdendi. Bu ziyareti yaparken biz de Oğuzhan Asiltürk’ü aramıza kafilemize katalım dedik.

'TEMEL BEY’İ DE DAVET ETTİK'

Ve bunun yanında hocamızın mahdumunu da (Fatih Erbakan) buraya davet edelim dedik. Aynı şekilde o dönemin koalisyonunda (I. Milliyetçi Cephe Hükümeti / AP-MSP-MHP-CGP) bulunan Temel Bey’i (Temel Karamollaoğlu) de davet ettik. Bu davetleri yaparken birlik ve beraberliği sağlayarak bunları yapalım istedik.

Demokratik Sol Parti’nin şu anki genel başkanını (Önder Aksakal) da aramıza aldık. Çünkü merhum Ecevit’in o da şu andaki makamında bulunduğu için o da bizimle beraber. Derdimiz bütün bu birlikteliği sağlamak.

Erdoğan’ın diğer açıklamalarından satır başları ise şöyle:

'KABİL HAVAALANI’NIN İŞLETİMİNİ ELE ALMAYI DÜŞÜNÜYORUZ'

Sorunsuz bir dönem insanlığın yaşamı boyunca olmamıştır, olmayacaktır. Bu sorunlar karşısında çözümlerimiz de olacak. Egemen, emperyalist güçler Afganistan’da ilk defa böyle bir sorun üretmiyor. Afgan halkı dirayetiyle, iradesiyle bu emperyal güçlere karşı mücadelesini verdi. Daha sonra bu emperyal güçler tekrar Afganistan’a girdiler ve 20 yıldır oradalar. Biz de Afgan kardeşlerimizin yanında yer aldık.

'TALİBAN’IN BAZI RAHATSIZLIKLARI VAR'

Tabii ABD’ye de bazı şartlarımız var. ABD diplomatik olarak yanımızda olacak, lojistik anlamda imkanlarını seferber edecek, mali ve idari noktada da gerekli desteği verecek. Bunlar sağlanabilirse biz Türkiye olarak Kabil Havalimanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz. Taliban’ın bazı rahatsızlıkları söz konusu. Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok, onlarla bu konuları daha iyi görüşeceğimize, anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum.

AZERBAYCAN’IN KKTC’Yİ TANIYACAĞI İDDİALARI

Erdoğan, Azerbaycan’ın KKTC’yi tanımasıyla ilgili olarak ise “Bu konuda tereddüt edecek hiçbir şey yok. Bunları İlham Aliyev kardeşim ile de sürekli görüşüyoruz” dedi.