Azerbaycan ve Ermenistan arasında çatışma

Azerbaycan ve Ermenistan orduları, Türkiye sınırı yakınında yoğun çatışmaya girdi.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında çatışma

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordu birliklerinin Nahıçivan Özerk Cumhuriyeti’nin Sadarak bölgesindeki Azerbaycan mevzilerine yoğun ateş açtığını bildirdi. Saldırıya karşılık verildiği belirtilen açıklamada “Yanıt ateşle düşman bastırıldı. Halihazırda bu yöndeki durum istikrarlı, durum tamamen ordu birliklerimizin kontrolü altında” ifadeleri kullanıldı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı ise saldırıdan Azerbaycan'ı sorumlu tuttu.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada Azerbaycan ordusunun provokasyona başvurduğu iddia edilerek, “Saat 17.40’tan (TSİ) itibaren Azerbaycan ordu birlikleri farklı kalibreli ateşli silahlardan, Yerash köyü yakınlarındaki Ermeni mevzilerini ateşe tuttu, saldırı karşılıklı yoğun atışmaya yol açtı” dendi.

Ermenistan ordusunda ölü ve yaralıların olmadığı kaydedilen açıklamada, “Ermenistan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan tarafının yeni provokasyonunu kınıyor ve bu türden her bir eylemin Ermeni tarafının sert tepkisiyle karşılaşacağı yönünde uyarıyor. Gerilimin tırmanmasından tamamen Azerbaycan’ın askeri ve siyasi yönetimi sorumluluk taşıyor” ifadesine yer verildi.