'Azerbaycan’da Türk askeri üssü' iddialarına Rusya’dan ilk açıklama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Azerbaycan'da Türk askeri üsleri kurulabileceğine dair haberleri dikkatle takip ettiğini, bunun Moskova'nın ulusal güvenliğini sağlayacak önlemler alması için gerekçe teşkil edeceğini söyledi.

'Azerbaycan’da Türk askeri üssü' iddialarına Rusya’dan ilk açıklama

Günlük basın toplantısı düzenleyen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'a Kremlin'in Azerbaycan'da Türk askeri üsleri kurulabileceğine dair haberleri takip edip etmediği soruldu.

Peskov, "Elbette, bu konuya büyük önem veriyoruz" yanıtını verdi.

'ADIMLAR İÇİN GEREKÇE'

Ankara'nın bu yönde bir karar almasının Kremlin için 'kırmızı çizgi' olup olmadığı sorusu karşısında Peskov, Rusya sınırları yakınında NATO ülkelerinin askeri altyapısının kurulmasının Moskova'nın özel önem göstermesi ve ulusal güvenliği sağlayacak adımlar atması için gerekçe teşkil edeceğini belirtti.

'GERİLİM TIRMANMAMALI' MESAJI

Moskova'nın hem Bakü hem Ankara hem de Erivan ile yakın temas halinde olduğunu belirten Peskov, "Atılacak her adım, Kafkasya'daki duruma daha fazla istikrar kazandırmaya, altyapıyı, ulaşım ağını geliştirmeye, genel olarak durumu düzeltmeye katkı sunmalı ve gerilimin tırmanmasının gerekçesi olabilecek unsurları içermemelidir" ifadelerini kullandı.

CHARTER UÇUŞLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Gazetecilerin ilgisini çeken bir diğer konu, Rusya ile Türkiye arasında havayolu ulaşımının temmuz başında yeniden başlayabileceğiyle ilgili haberler oldu.

Sputnik’in haberine göre Peskov, "Bu sorunun muhatabı Kremlin değil. Hükümetin Koronavirüsle Mücadele Merkezi'ne sormalısınız" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan'da Türk askeri üsleri kurulabileceğine dair haberler hakkında "Söylentileri yorumlamıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti sonrası gazetecilerle yaptığı sohbette İlham Aliyev'le imzaladıkları Şuşa Beyannamesi'nin askeri üssü kapsayıp kapsamadığı sorusu karşısında "Şimdi bu, açıkladığımız maddelerin dışında değil. Burada daha sonra gelişme, genişleme olabilir. Şimdilik burada daha çok, özellikle bu sınır boylarının garanti altına alınması, teminat altına alınması asıl olandır. Burada özellikle sayın İlham Aliyev’in Putin ile yapacağı ara görüşmeler bu işi farklı bir şekilde geliştirebilir. Bizim yapacağımız görüşmeler bu işi farklı şekilde geliştirebilir" ifadelerini kullanmıştı.