Azerbaycan'dan savaş suçu soruşturması: 4 asker tutuklandı

Azerbaycan Başsavcılığı, Dağlık Karabağ'da savaş suçu işlediğinden şüphelenilen 4 askerin tutuklandığını açıkladı. Askerler cansız bedenlere 'saygısızlık', Ermeni birliklere 'insanlık dışı muamele' ve 'mezar taşlarını tahrip etmekle' suçlanıyor.

Azerbaycan'dan savaş suçu soruşturması: 4 asker tutuklandı

Azerbaycan'da savaş suçu işlediği iddia edilen 4 asker tutuklandı.

Azerbaycan Başsavcılığı, Dağlık Karabağ'da savaş suçlarına karıştığından şüphelenilen dört askerin tutuklandığı duyurdu. Azerbaycan ordusundan dört askerin, Ermeni askerlerin cansız bedenlerine 'saygısızlık', Ermeni birliklere 'insanlık dışı muamele' ve 'mezar taşlarını tahrip etmekle' suçlandığı kaydedildi.

Savcılıktan yapılan açıklamada, askerlerin 'yasa dışı eylemlerinin üzücü olduğu' ve savaş suçlarına karıştığından şüphelenilen herhangi birinin benzer yasal işlemlerle karşı karşıya kalacağı belirtildi.

Açıklama, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Bakü ve Erivan'a savaş suçu iddialarını soruşturmak için çağrıda bulunmasının ardından geldi.

AF ÖRGÜTÜ: İKİ TARAF DA SAVAŞ SUÇU İŞLEDİ

Uluslararası Af Örgütü'nün hazırladığı raporda, Dağlık Karabağ'daki çatışmalarda her iki tarafın da savaş suçu işlediği iddia edilmişti. 22 videonun incelendiğini söyleyen örgüt, yargısız infazların kaydedildiğini ve cansız bedenlere 'saygısızlık yapıldığını' bildirmişti.