Azerbaycan'dan tepki çeken 10 Kasım kararı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın yenilgisini kabul eden bildiriye imza attığı 10 Kasım tarihini "Zafer Günü" ilan etti. Türkiye'de yas günü olan 10 Kasım'ın seçilmesine sosyal medyadan tepki geldi.

Azerbaycan'dan tepki çeken 10 Kasım kararı

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Aliyev, 10 Kasım tarihinin "Zafer Günü" ilan edilmesi ve bu günün her yıl kutlanılması yönünde karar aldı.

Aliyev ayrıca Azerbaycan ordusunun topraklarını kurtarmak için yürüttüğü operasyonun başladığı gün olan 27 Eylül'ü de şehitleri "Anma Günü" olarak belirledi.

Azerbaycan ordusunun 44 gün süren operasyonunda 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmişti.

Ermenistan, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya 10 Kasım'da imza atmıştı. 

BAKÜ'DE ASKERİ GEÇİT TÖRENİ DÜZENLENECEK

Bakü'de, Azerbaycan ordusunun elde ettiği zafer dolayısıyla askeri geçit töreni gerçekleştirilecek.

Başkentteki ünlü Azadlık Meydanı'nda düzenlenecek törende Azerbaycan ordusunun Ermenistan ordusundan ele geçirdiği zırhlı araçlar ve diğer silahlar sergilenecek. Törenin tarihi konusunda henüz resmi açıklama yapılmadı.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ: 10 KASIM TÜRKLERİN YAS GÜNÜDÜR

Çok sayıda sosyal meyda kullanıcısı Azerbaycan'ın 10 Kasım yerine başka bir tarihi zafer kutlamaları için seçmesinin daha uygun olacağını belitti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 1938 yılında 10 Kasım günü saat 09.05'de hayata gözlerini yummuştu. O günden bu yana her 10 Kasım ulusal yas günüdür.