Babacan 15 Temmuz’da neredeydi?

AKP'li Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Ali Babacan'ın 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ABD'de olduğunu açıklamaktan kaçındığını söyledi.

Babacan 15 Temmuz’da neredeydi?

17-25 Aralık operasyonu için “minik darbe girişimi” diyen ve “o dosyaların tekrar incelenmesi gerekir” ifadelerini kullanan Ali Babacan, AKP cephesinden sert eleştiriler aldı. Bu sözlere tepki gösteren AKP’li Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Babacan’ın 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ABD’de olduğunu ancak bunu açıklamaktan özellikle kaçındığını belirtti.

Selvi şöyle yazdı:

“17-25 Aralık’ı “minik darbe girişimi” olarak niteleyen Ali Babacan yakında 15 Temmuz için de “kontrollü darbe” derse şaşırtıcı olmaz.

Söz konusu 15 Temmuz olunca, ben asıl Ali Babacan’ın 15 Temmuz’da nerede olduğunu merak ediyorum. Babacan, NTV’de katıldığı bir programda bu yöndeki soruya “Ben o hafta sonu yurtdışındaydım. Saat farkı da vardı, yedi saat” diyor. “Amerika’daydım” diyemiyor. 15 Temmuz gecesi darbenin merkezi olan ABD’de olmasını izah edecek bir gerekçesi vardır elbette ki.

Babacan, 15 Temmuz gecesi darbeye karşı tek bir tweet atmamasını da “Hem haber almakta hem de olayları anlamakta bayağı güçlük çektik” diye izah ediyor. Tabii darbe bastırılıp darbeciler ellerini başlarının üstüne koyarak tek tek teslim alındıktan sonra. Bir imada bulunmuyorum. Ama Ali Babacan’ın 15 Temmuz gecesi, darbenin planlandığı Amerika’da bulunmasının da izaha muhtaç olduğunu söylüyorum.”