Babacan’dan Ayhan Bilgen’e destek: Hukuksuzca tutuklandı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Kars'ın HDP'li Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'in hukuksuzca tutuklandığı öne sürdü. Babacan, "Seçimle kazanamadıkları belediyelere kayyım atıyorlar. Şunu açıkça görüyoruz, iktidarın kayyım politikası, seçimlerde kazanamadıkları yerlerde belediyeleri başka yollarla ele geçirme aracı haline döndü" dedi.

Babacan’dan Ayhan Bilgen’e destek: Hukuksuzca tutuklandı

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Kars'ın HDP'li Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'in hukuksuzca tutuklandığı savundu. 

Babacan, "Seçimle kazanamadıkları belediyelere kayyım atıyorlar. Şunu açıkça görüyoruz, iktidarın kayyım politikası, seçimlerde kazanamadıkları yerlerde belediyeleri başka yollarla ele geçirme aracı haline döndü" dedi. Babacan, “Vatandaşımızın sağlığı için gereken her şeyin yapılması için aylardır çağrıda bulunuyoruz. Vatandaşa iş yerini kapat, sokağa çıkma evde otur diyorsanız vatandaşın geçimini nasıl sağlayacağını da açıklamak zorundasınız. Günlük kazandığıyla geçimini sağlayan milyonlarca vatandaşımız aylardır bir gelir elde edemiyor” dedi.

Partisinin il kongresi için Kars'a giden Babacan kongrede yaptığı konuşmada şöyle konuştu:

“Karslı dostlarım yargının nasıl sopa olarak kullanıldığını çok iyi biliyor. Kars’ın seçilmiş belediye başkanını, daha evvel tutuklandığı, hatta bu tutukluluğa Anayasa Mahkemesi tarafından ‘hak ihlali’ kararı verildiği bir dosyadan yeniden tutukladılar. Sadece bu olaya baktığımızda bile ortada bir hukuk devletinden bahsedilebilir mi? demokrasi ayaklar altında. Halkın iradesi, seçme ve seçilme hakkı yok sayılıyor. Seçimler adeta anlamsız hale getirildi. Süreçteki hukuksuzluğu bir an için kenara koyup, izlenen yönteme bakacak olsak, orada da yine başka bir hukuksuzluk var. Diyelim ki zorunlu ve hukuka uygun bir sebeple belediye başkanı işten el çektirildi. Bu durumda, belediye meclisinin kendi içinden seçim yaparak, yani yeni başkanın seçilmişler arasından seçilmesi gerekiyor. Burada çok basit bir demokrasi kuralından bahsediyoruz. Yeni belediye başkanları da kendilerini halka karşı sorumlu hissetmelidir, kendilerini atayanlara karşı sorumlu hissetmemelidir. Dolayısıyla vatandaşla olan bağ kopuyor. Öte yandan bakıyoruz, işlerine gelen yerlerde, bazı belediyelerde, bu usulü de uyguluyorlar. Sonuçta, seçimle kazanamadıkları belediyelere kayyım atıyorlar. Şunu açıkça görüyoruz, iktidarın kayyım politikası, seçimlerde kazanamadıkları yerlerde belediyeleri başka yollarla ele geçirme aracına haline döndü.”