Babacan’ın PR’ını yapmak Sözcü’ye mi kaldı?

Yeni parti hazırlığındaki Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ın ilk açıklamalarına bakarak aralarında karşılaştırma yapan Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, öyle bir Babacan reklamı (PR) yaptı ki, reklam şirketleri bu kadar beceremezdi…

Babacan’ın PR’ını yapmak Sözcü’ye mi kaldı?

8 maddede Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ı karşılaştıran Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, 8’de sıfır yaptı!

İşte Zeyrek’in “Davutoğlu ile Babacan arasındaki 8 fark” başlıklı yazısındaki o karşılaştırmadan bazı bölümler…

“-  Davutoğlu, din ve muhafazakarlık kavramını ön plana çıkarıyor. Hatta Babacan ve ekibinin kendisini dini konulardaki tavrı nedeniyle dışladığına inanıyor. Babacan ise kimliklerle değil, ilkeleriyle daha merkezde duracak bir parti hedefliyor. Bu nedenle sadece “muhafazakar” olarak etiketlenmek istemiyor.

– Davutoğlu’nun belagati çok iyi. Hatta konuşmalarında yoğun bir hamaset ve ajitasyon var. Babacan ise teknokrat yanını atamamış ve daha sakin, sağduyulu bir görüntü çiziyor.

– Davutoğlu 2014’un Ağustos ayından 2016’nın Mayıs ayına dek Başbakanlık görevinde bulunmuştu. Dış politika, iç siyaset gibi alanlarda AK Parti’nin birçok tartışmalı politikasında imzası var.. Haliyle, AK Parti ile “ortak geçmiş” konusunda genellikle “savunma” pozisyonunda kalıyor. Babacan ise ekonomi alanında görev yaptığı dönemde durumun bugünkünden çok daha iyi olması nedeniyle rahat. Üstelik ekonomideki bozulma kendisi görevi bıraktıktan sonra başladı. Bu durum, Babacan’ın geleceğe odaklanıp geçmişe takılmamasının önünü açıyor.

– Davutoğlu, Milli Görüş geleneğinden olsa gerek daha “millici” bir duruş sergiliyor. Dış politikada “ihvancılık” gibi sabitlerini değiştirmiyor. Babacan ise uluslararası toplumdan büyük destek gördüğünü saklamıyor. Ayrıca Avrupa Birliği ve Batı ittifakına sıcak mesajlar veriyor.”