Babalar gününde şehitliklerde hüzün

Şehit babaları ve şehit çocukları, Babalar Günü'nde korona virüs (Kovid-19) tedbirleri çerçevesinde şehitlikleri ziyaret etti.

Babalar gününde şehitliklerde hüzün

Şehit babaları, Babalar Günü’nde korona virüs (Kovid-19) tedbirleri çerçevesinde şehitlikleri ziyaret etti. Kovid-19 salgınının yayılımını engellemek için dünya genelinde birçok ülke tedbir almaya devam ediyor.

Bu kapsamda, Türkiye’de de çeşitli tedbirler alınırken, her gün şehitliği ziyaret eden şehit yakınları Babalar Günü’nde de maske takarak ve sosyal mesafeye dikkat ederek şehitliği ziyaret etti. Sabahın erken saatlerinde şehitliğe gelen aileler, evlatlarının kabirlerini temizleyip, başların Kuran-ı Kerim okudu.

İdlib’de rejim unsurlarının saldırısı sonucu 28 Şubat 2020’de şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Veysel Günay’ın babası Genco Günay, oğlunun şehadetinden sonraki ilk Babalar Günü’nünde çocuğunu yalnız bırakmadı. Şehit oğlunun Boğaziçi Mahallesi’ndeki kabrini fotoğrafıyla ziyaret eden baba, gözyaşı döktü.

Mezar başında Babalar Günü’nün hüznünü yaşayan Genco Günay, “Oğlum, bu babalar gününde sen gelemedin ama ben sana geldim.” diyerek oğlunun fotoğrafını öptü.

Şehidin annesi Ayfer Günay ile dua eden aile, daha sonra mezara çiçek dikerek şehidin mezarını sulayarak, temizledi.

Tüm şehit babalarının günlerini kutlayan baba Günay, oğlunun eşi Seyhan Günay’ın doğum yaptığını ve bir kız çocuğu dünyaya getirdiğini söyledi. Baba Günay, şu an 40 günlük olan torununa Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) daha önce icra edilen Bahar Kalkanı Harekatı dolayısıyla “Bahar” ismini verdiklerini ifade etti.

Günay, evlatlarının şehit olmasının ardından devlet büyüklerinin kendilerini yalnız bırakmadığını da sözlerine ekledi.

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde, 2012 yılında askeri birliğin geçişi sırasında, teröristlerce önceden yola döşenen patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Çiftçi’nin İzmir’de yaşayan babası Satılmış Çifti, oğlunun mezarına giderek dua okudu.

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde, 2012 yılında askeri birliğin geçişi sırasında, teröristlerce önceden yola döşenen patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Çiftçi’nin İzmir’de yaşayan babası Satılmış Çifti, Babalar Günü’nde çocuğunun Kadifekale Hava Şehitliği’ndeki kabrini ziyaret etti. Kabir başında dua okuyan Çiftçi, oğlunun mezarındaki kuru otları temizledi.

‘DEVAMLI RÜYAMDA GÖRÜYORUM’

Şehit olan oğlunun hayatı boyunca kendisini hiç üzmediğini belirten Çiftçi, “Mekanı cennet olsun, onu çok özledim. Devamlı rüyamda görüyorum. Bizler bu acıyı yaşadık, inşallah başkaları yaşamaz. Derdimi ancak diğer şehit aileleri anlar. Acıyı, çekenler bilir. Çocuğumu bırakamıyorum, hiçbir zaman da bırakmayacağım. Devamlı buraya gelmeye devam edeceğim. Ancak hem virüs hem de şehitlikte tadilat olması nedeniyle uzunca bir süre kabre gelemedim. Gelemedikçe rüyalarıma girdi” diye konuştu.

‘ONLAR BİZLERE ŞEFAATÇİ’

Satılmış Çiftçi, her şehit ailesinin vakar sahibi olması gerektiğini belirtip, “Şehitlerimiz cennetlik, onlar bizlere de şefaatçi olacak. Bizler şehit aileleriyiz. Çocuklarımızın şanına yakışır şekilde davranmakla sorumluyuz” dedi.

BABALAR GÜNÜ’NDE KIZLARINDAN ŞEHİT BABAYA ZİYARET

Erzurum’da, Babalar Günü’nde anneleri Nur Yıldırım ile birlikte şehit babaları Piyade Uzman Çavuş Cahit Yıldırım’ın şehitlikte mezarına giden Furkan, Nazlıcan ve Senasu Yıldırım, dua edip, babalarıyla gurur duyduklarını söyledi.

Hakkari’de 3 Ekim 2008 tarihinde PKK’lı teröristlerce Aktütün Karakolu’na düzenlenen, 17 askerin şehit olduğu saldırının üzerinden 12 yıl geçti. Yaklaşık 350 teröristin ağır silahlarla saldırdığı Bayraktepe’de 21 asker de yaralandı. Hain saldırıda, evliliğinin 10’uncu yılını kutlamaya hazırlanan Erzurumlu Piyade Uzman Çavuş Cahit Yıldırım da şehit oldu. Yıldırım, geride acılı bir eş ile çocukları Furkan (1), Nazlıcan (4) ve Senasu’yu (7) bıraktı. Yıldırım, saldırıdan 2 gün sonra yaklaşık 20 bin kişinin katılımı ile Karskapı Şehitliği’ne defnedildi.

Her babalar gününde olduğu gibi bu günde şehit Uzman Çavuş Cahit Yıldırım’ın çocukları Furkan (12), Nazlıcan (15) Senasu Yıldırım (18), anneleri Nur Yıldırım ile birlikte Kars Kapı Şehitliği’ne gidip, babalarının mezarını ziyaret etti. Babalarının mezarına çiçek bırakıp su veren çocuklardan Nazlıcan Yıldırım, “Bugün Babalar Günü. Biz de babamızın yanına geldik. Onu hiç hatırlamıyoruz sadece fotoğraflarından biliyoruz. Ama onu çok özlüyor ve gurur duyuyoruz. Çünkü o bu vatan için şehit oldu” diye konuştu. Senasu Yıldırım ise, yokluğu çok zor olan babalarını Babalar Günü’nde ziyaret ettiklerini söyleyerek, “Babamızla çok gurur duyuyoruz. O çok güzel bir yerde biliyoruz ama çok özlüyoruz” dedi.

MERSİN ŞEHİTLİĞİNDE HÜZÜNLÜ BABALAR GÜNÜ

Mersin’de şehit yakınlarının ‘Babalar Günü’ nedeniyle ziyarete geldikleri şehitlikte hüzünlü anlar yaşandı.

Merkez Şehir Mezarlığı’ndaki şehitlikte babalar gününe özel düzenleme yapıldı. Şehit ailelerinin kabirlere bırakması için mezarlık girişindeki masaya güller konuldu. Mezarları elleri ile temizleyen, otları ayıklayan şehit aileleri, diktikleri çiçekleri sularken hüzünlü anlar yaşadı. Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından şehitler için dua edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve beraberindekiler de şehit mezarlarına çiçek bıraktı.