Babası Erbil’e kaçırmıştı, acılı anne oğluna kavuştu

Diğdem Şenol, oğlunu 11 yaşındayken 'yasal hakkı' gereği cezaevinden izinli çıkan babasına teslim etmişti. Uzun süredir kayıp olan çocuk Dışişleri Bakanlığı'nın da yardımıyla bulundu.

Diğdem Şenol, oğlunu 11 yaşındayken ‘yasal hakkı’ gereği cezaevinden izinli çıkan babasına teslim etmişti. Uzun süredir kayıp olan çocuk Dışişleri Bakanlığı’nın da yardımıyla bulundu.

Anne Şenol, 11 yaşındaki oğlu Ö.B.Ç’yı haziran ayında “yasal hakkı” gereği cezaevinden izinli çıkan eşi Çağrı Çapraz’a teslim etti.

Çağrı Çapraz, günü dolduğunda oğlunu annesine götürmek yerine kayıplara karıştı. Oğlundan ve Çağrı Çapraz’dan bir daha haber alamayan Şenol, uzun süre nerede olduklarını araştırdı. Hiçbir sonuç elde edemeyen Şenol, bir programda karşılaştığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan da yardım istedi.

Haberin televizyonlarda yayınlanmasının ardından oğlunun Irak’ın Erbil kentinde olduğunu öğrenen Diğdem Şenol, Dışişleri Bakanlığına başvurdu.

Erbil’e gelen anne, önce Çağrı Çapraz’la görüşüp oğlunu teslim etmesini istedi. Olumlu cevap alamayan Şenol, daha sonra Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğuna başvurdu.

4 AYDIR OĞLUNU ARIYORDU

Başkonsolosluğun girişimleri sonucu Ö.B.Ç. bulunarak annesine teslim edildi.

Daha önce Türkiye’de uyuşturucu ticareti nedeniyle tutuklu bulunan Çağrı Çapraz ise Irak’a kaçak yollardan girme ve velayeti annesinde olan çocuğu alıkoyma gerekçesiyle tutuklandı.

Annesinden 4 aydır ayrı kalan Ö.B.Ç ise kardeşini ve okulunu çok özlediğini söyledi.

Kayıp çocuğun bulunmasını sağlayan Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay da velayeti annede olan çocuğu yasa dışı yollardan Irak’a getirildiğini ifade ederek, “Olayın öğrenilmesine müteakip burada yerel makamlar nezdinde gerçekleştirilen girişimlerin sonucunda çocuğun yeri tespit edildi ve annesine kavuşturuldu.” dedi.

Anne Diğdem Şenol ve oğlu resmi işlemlerinin tamamlanmasının ardından uçakla Türkiye’ye gönderildi.