BAE, Türkiye’de milyarlarca dolarlık varlıkları inceliyor

15 Temmuz FETÖ'cü darbe girişimi ve Türkiye'ye karşı çok sayıda komplonun arkasında olduğu iddia edilen Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi merkezli varlık fonları, Türkiye’de milyarlarca dolarlık varlıkları inceliyor.

BAE, Türkiye’de milyarlarca dolarlık varlıkları inceliyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi merkezli varlık fonları, Türkiye’de milyarlarca dolarlık varlıkları inceliyor.

Aylardır süren görüşmeler, Abu Dabi Velihat Prensi Muhammed Bin Zayed El Nahyan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçen ay gerçekleşen telefon görüşmesinden önce başladı.
Sözcü'nün Bloomberg’den aktardığın habere göre, konuya yakın üç kaynak, Emirlik'in en büyük fonu Abu Dhabi Investment Authority (ADIA) ve en yeni kurulan fonu ADQ, Türk şirketleriyle geçtiğimiz haftalarda görüşmeler yaptı. Bir kaynağa göre sadece ADQ, Türk fintech ve sağlık sektörü firmalarına 1 milyar dolara kadar yatırım yapmayı değerlendiriyor.
Birleşik Arap Emirlikleri'nin ikinci en değerli halka açık şirketi olan International Holding'in (IHC) sözcüsü sağlık ve sanayi sektörlerindeki yatırım fırsatlarını değerlendirdiklerini söyledi. Sözcü “Türkiye bizim için büyük bir yatırım fırsatı olabilecek en önemli gıda işleme tesislerinden birine sahip” diye konuştu.