BAE, Türkiye’ye yapacağı yatırımın miktarını açıkladı...

Abu Dabi Kalkınma Holdingi Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi 'Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye'ye yatırım yapmak üzere, 10 milyar dolarlık bir fon ayırmıştır' dedi.

BAE, Türkiye’ye yapacağı yatırımın miktarını açıkladı...

Abu Dabi Kalkınma Holdingi Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hassan Al Suwaidi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın huzurunda imzalanan anlaşmaların ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.


Mohamed Hasan Al Suwaidi

Veliaht Prensi Bin Zayid'in Türkiye ziyaretini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine gerçekleştirdiğini vurgulayan Al Suwaidi, "Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye'de yatırım yapmak üzere 10 milyar dolarlık bir fon ayırmıştır." diye konuştu.

İLİŞKİLER NEDEN DÜZELİYOR?

Son yıllarda bütün cephelerde Türkiye karşıtı faaliyetlere girişen BAE'nin 15 Temmuz'un arkasındaki güç olduğu iddia edilmişti.

Türkiye-BAE ilişkilerinin yeniden tesis edilmesi için gösterilen çabaların nedenleri her iki ülke için de farklı. Türkiye tarafında yaşanan ekonomik krizin etkisi olduğu açık.

Birleşik Arap Emirlikleri için ise İsrail'le ilişkileri geliştirip İran'ı yalnızlaştırmak istiyor. BAE'nin Türkiye ile ilişkileri geliştirmesinin arkasında İsrail'in de hoşuna gideceği gibi Tahran'ı yalnızlaştırma politikası yer alıyor.