BAE Veliahtı Prensi Zayed, Türkiye ile Rusya arasındaki ateşkesi bozmak için para teklif etti iddiası

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed El Nahyan'ın, Türkiye ile Rusya arasında 5 Mart'ta Suriye'nin İdlib kenti için varılan ateşkes anlaşmasını bozması için Suriye lideri Beşar Esad'a büyük miktarda para teklif ettiği iddia edildi.

BAE Veliahtı Prensi Zayed, Türkiye ile Rusya arasındaki ateşkesi bozmak için para teklif etti iddiası

Middle East Eye haber sitesinde yer alan haberde, Prens Nahyan’ın, ateşkes anlaşmasının yapılmasını ve uygulanmasını engellemeye çalışarak, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a 3 milyar dolar teklif ettiği iddiasında bulunuldu.

Haberde, Nahyan’ın Türkiye ile Rusya arasında ateşkes anlaşmanın yapılmasından hemen önce kardeşi Tahnoun bin Zayed’in yardımcısı ve ulusal güvenlik danışmanı Ali Al-Shamsi’yi Esad ile görüşmek üzere Şam’a gönderdiği öne sürüldü.

Nahyan’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ateşkesi görüştüğü sırada da Beşar Esad’la görüştüğü savunulan haberde, Prens’in ateşkese varılmaması talebini yinelediği kaydedildi.

Haberde, Esad’ın ateşkesin bozulması karşılığında Nahyan’dan 5 milyar dolar istediği ancak tarafların 3 milyar dolara anlaştığı ve ateşkes imzalanmadan önce de 250 milyon dolar ödeme yapıldığı ileri sürüldü.

Rusya’nın plandan haberdar olması üzerine Putin’in, Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu Şam’a gönderdiği aktarılan haberde, Şoygu’nun Esad’e “Yeni bir saldırı başlatmanı istemiyoruz. Rusya, ateşkesin devam etmesini istiyor.” mesajını ilettiği vurgulandı.

Haberde, Nahyan’ın Şoygu’nun ziyaretinin ardından tekrar bir girişimde bulunduğu iddia edildi.

Emirates Haber Ajansı da Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Direktörü Sergey Narişkin başkanlığındaki Rus heyetinin Dubai’yi ziyaret ettiğini bildirmişti.

SVR sözcüsü Sergei Ivano, TASS haber ajansına 12 Şubat’ta verdiği demeçte, Narişkin’in BAE yetkilileriyle uluslararası terörizme karşı iş birliği üzerine görüşmelerde bulunduğunu belirtmişti.