BAE'li Bakandan skandal Türkiye açıklaması

BAE'nin Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, yine Türkiye'yi hedef aldı. Gargaş, İsrail ile ihanet anlaşmasına imza atan ülkesinin Türk askerinin Katar'daki varlığından rahatsız olduklarını belirtti.

BAE'li Bakandan skandal Türkiye açıklaması

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, Türkiye'nin Katar'daki askeri varlığını gündeme getirdi.

Twitter hesabından paylaşımlarda bulunan Gargaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son Katar ziyareti sırasında, Türk ordusunun Körfez ülkelerini bir bütün olarak istikrara kavuşturmaya çalıştığını belirttiği açıklamasına atıf yaparak "Bu açıklama Türkiye'nin bölgesel rolü ile tutarsızdır" dedi.

Gargaş, Erdoğan'ın sözleri hakkında "Açıklamada dikkatler ziyaretin ekonomik nedenlerinden uzaklaştırmaya çalışılıyor ve açık olmak gerekirse Türk ordusunun Katar'daki varlığı bölgemizde bir istikrarsızlık unsuru" ifadelerini kullandı.

"Arap Körfezi'ndeki Türk askeri varlığı acil bir durumdur ve bölgede negatif kutuplaşmaya katkıda bulunmaktadır" ifadelerini kullanan BAE'li bakan, "Bölgesel garnizonlara ve bir önceki yüzyıla dayanan kolonyal ilişkileri yeniden üretmeye ihtiyacımız yok" değerlendirmesinde bulundu.

Gargaş bu sözleriyle geçtiğimiz dönemde normalleşme anlaşması imzaladığı ve Arap devletlerinin ve Filistin'in aleyhine işbirliği yaptığı İsrail'le görüşmelerini de meşru göstermeye çalıştı.