Trump açıkladı: Bağdadi öldürüldü

ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklamada, IŞİD elebaşı Ebubekir el-Bağdadi’nin Suriye’de düzenlenen operasyonla ölü ele geçirildiğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİD’in elebaşı Ebubekir el-Bağdadi’nin Suriye’de düzenlenen operasyonla ölü ele geçirildiğini açıkladı.

Trump, ABD’nin dün gece Suriye’de yaptığı operasyonda Bağdadi’nin ölü ele geçirildiğini belirterek, “Ebubekir el-Bağdadi öldü. Bir korkak gibi öldü, kaçarak ve ağlayarak.” ifadesini kullandı.

Bağdadi’nin operasyon esnasında bir tünele girdiğini ve Amerikan K9’larının onu takip ettiğini aktaran Trump, “Bağdadi kendisini üzerindeki patlayıcılı yelekle patlattı. DNA sonuçları ölen kişinin o olduğunu teyit etti.” açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, “DAEŞ’in lideri ve kurucusu El Bağdadi öldü. İntihar yeleğini patlatarak kendisini ve üç çocuğunu öldürdü.” dedi.

Trump’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Bağdadi öldü. En önemli güvenlik önceliğimizdir. Bağdadi’nin arkadaşları da öldürüldü. Bağırarak öldürüldü. O bölge temizlenmişti. 11 çocuk yara almadan evden çıkarıldı. Yalnızca Bağdadi ve tünel kalmıştı. 3 çocuğu da kendisiyle birlikte sürükledi ve onlar da kendisiyle birlikte ölüme sürüklendi. Kendisi üzerindeki bombalı yeleği patlatarak intihar etti. Tünel yok edildi. Son anlarını da korkarak geçirdi. Biz iki saat boyunca o bölgedeydik. Görev tamamlandıktan sonra hassas maddeleri bölgeden çıkardık.

DEAŞ kaynaklı planları da yok ettik. Bağdadi’nin yok edilmesi, terör liderlerine yönelik kararlılığını göstermektedir. DEAŞ’ı ve diğer terör örgütlerini yıkmakta kararlıyız. Onun halifeliğini yok ettik, bugün de kararlılığımızın sürdüreceğimizin başka göstergesidir. DEAŞ’lılar kaçınılmaz sona sürüklenecekler. Onunla birlikte çalışanlar neyin içine girdiklerini bilmiyorlardı. Çok korkan köpekler gibiydiler. Pek çok sayıda kişiyi öldürdüler. Masum ABD’lileri öldürdüler.

AĞLAYARAK VE BAĞIRARAK ÖLDÜ

Zorlayarak insanların dinini değiştirmeye çalıştılar, insanların kafalarını kestiler. Tüm bunlar Bağdadi yüzünden yapılmıştı. Kendisi bunu istiyordu. Yoksul ve hasta birisiydi, şimdi de öldürüldü. Şiddet yanlısı birisiydi, şiddetle öldürüldü. Ağlayarak ve bağırarak öldürüldü.

Rusya’ya, Suriye’ye, Türkiye’ye, Irak’a teşekkür ediyorum, Suriyeli Kürtlere teşekkür ediyorum. ABD hükümeti için çalışanlara teşekkür ediyorum. Dün akşam ABD için harika bir akşamdı. Bağdadi öldürüldü. Ve hiçbir zaman başka masum, kadına, çocuğa, insan zarar veremeyecek. Dünya çok daha güvenli bir yer haline geldi.

1 SAAT 10 DAKİKA SÜRDÜ

Bu bir film izlemek gibiydi. Operasyonu 8 helikopterle gerçekleştirdik. 1 saat 10 dakika sürdü uçuş. Dün akşam sessiz kaldık. İnmeleri ve geri dönmeleri zor olabilirdi. İniş son derece tehlikeliydi. Rusya işbirliği yaptı. Rusya ve Irak bizim ne yaptığımızı bilmiyordu. Şimdi onların mücadele etmesi gerekiyor. Kürtler bize faydalı bilgiler verdi.

TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ YAPTIK

Türkiye, nereye gittiğimizi biliyorlardı. İşbirliği yaptık. Hiç sıkıntı yaşamadık. Bizi vursalardı, onları yok ederdik. Gizli bir görevdi. Alçaktan ve hızlı bir uçuş gerçekleştirdik.

OPERASYON NASIL YAPILDI?

Operasyon 3 hafta önce başladı. Tespit edip, belli başlı bir yerde olduğunu düşünüyorduk. Harika kişilerle çalışıyoruz. Birkaç hafta önce tespit ettik ama sürekli yer değiştiriyor. Nakit parası var ve bir anda başka yere geçiyor. Dolayısıyla operasyonu iptal ediyorduk. Orada olduğunu düşünüyorduk ve teyit ettik. Oraya gittiğimizde çok ateş açıldı. Bu kişiler son derece cesur ABD’liler. Pek çok terörist öldürüldü. 24 saat içinde net rakamı vereceğiz. Ama hiçbir ABD’li ölmedi.

RUSLARA ‘ÇOK MUTLU OLACAKSINIZ’ DEDİK

Ruslarla konuştuk, geldiğimizi söyledik, ‘Teşekkür ederiz söylediğiniz için’ dediler. Neden olduğunu bilmiyorlardı, ‘Çok mutlu olacaksınız’ dedik.

Bağdadi bombalı yeleğini patlatarak kendini ve üç çocuğunu öldürdü. Bir köpek gibi öldü, bir korkak gibi öldü

Trump ‘Çok büyük bir şey oldu’ demişti! ‘Bağdadi öldü’ iddiası

Soru – cevap

Uzun zamandır gözetimimiz altındaydı. Nerede olduğuna dair birkaç bilgimiz vardı. Diğer yerlere gittiğinin de farkındaydık.

Rusya bizi güzel karşıladı. Bazı Rus kontrolü altındaki bölgelerden geçerken yardımcı oldular.

Türkiye bizim oraya gireceğimizi biliyordu. Onların da bazı bölgeleri üzerinden geçtik. Onlar da harikaydı, bize müdahele etmediler. Girip çıkmak, görevin çok tehlikeli bir kısmıydı. Bu askerler inanılmaz, ateş açanları anında yok ettiler.

Oldukça gizli bir misyondu. Alçak bir şekilde uçmak gerekiyordu.

Orada yerel saldırılar oldu ve hemen sona gelindi. Bu da demek oluyor ki havadaki araçlar tarafından vuruldular.

Birkaç hafta önce yerini tespit edebildiler. Bu insanlar oldukça zeki. Telefon da kullanmıyorlar.

Ölüme çocuklarını da sürekledi.

Bir ay öncesinde çok iyi istihbaratımız vardı.

Bu operasyon iki hafta önce başladı. Onu belli bir yerde bulacağımızın farkındaydık. Çok iyi insanlarla birlikte çalıştık. Oldukça zeki insanlardı. Çok hızlı bir şekilde yer değiştiriyor ve elinde çok yüksek miktarda nakit var. Ona göre plan yapmanız gerekiyor.

En sonunda teyit aldık ve oraya da giriş yaptığımızda çok fazla saldırıyla karşılaştılar.

Önümüzdeki 24 saat içinde kaç kişi olduklarını da açıklayacağız.

Tünele girdiğimizde köpeğimiz yaralandı.

Ruslara haber verdik. Onlar da ‘bize söylediğiniz için çok teşekkür ederiz’ dediler. Onların kontrolünde olan bölgeden geçeceğimizi biliyorlardı. Ancak neden girdiğimizi bilmiyorlardı.

Bilgi, hiçbir ülkede bizim ülkemizdeki kadar hemen yayılmıyor.

Washington tam bir sızıntı makinası. Gizli tutuldu, hiçbir sızıntı olmadı. Sadece bunu bilen birkaç kişi vardı. Çok az kişinin haberi vardı operasyondan.

Suriye’deki geri çekilme bu operasyonla alakalı değildi.

Avrupa ülkeleri büyük bir hayal kırıklığı olduğu bizim için. İnsanlarınızı alın dedik ama almadılar. Onlar yürüyerek Avrupa gidebilirler ama yürüyerek bize gelemezler çünkü aramızda çok fazla su var. ABD’ye giremezler.

Bu durumdan 3 gündür haberdarım. Kimse zarar görmedi. Sadece dediğim gibi yetenekli bir köpeğimiz yaralandı. Ancak hiçbir askerimiz zarar görmedi. Sadece kapıdan giriş yaparak değil… Tamamen patlatarak giriş yaptıkları için büyük bir delik oluşturdular. Savaşçı olarak çok iyi ve çok yetenekliler. Onlardan daha iyisini hayal edemiyorum.

Oradaki var olan 11 çocuk oradan çıkmıştı. Tünel yıkıldı ve 3 çocuğu hayatını kaybetti.

Saat 5’te toplanmıştık ve tüm gün temas halindeydik. Güvenli telefon hatlarıyla konuşuyorduk. Saldırı da bundan kısa süre sonra başladı. Bir bölgede çok fazla Rus varlığı var başka bölgede Türk varlığı başka bölgede Suriye varlığı. Çok alçaktan uçuyorsunuz. Helikopter görmeyi sevmeyen insanlar olabilir.

DNA’sı da labaratuvarda incelendi. Hemen orda bir test yaptılar. Çok fazla birşey kalmamıştı. Vücuduna erişmek için de çok fazla yıkıntı çöküntü ortadan kaldırmak gerekiyordu.Sonuç olumluydu ve bu bir teyitti efendim dediler. İki kadın vardı öldüler ama intihar yelekleri patlamadı. Onaylanarak bize ölüm haberi geldi.

İki tane kadın vardı ikisinin de yeleği vardı ancak patlatılmamıştı. Üzerlerinde yelek olması da askerlerimiz için durumu zorlaştırdı.

Rusya, Türkiye, Irak hepsine teşekkür etmek istiyorum. Suriye’ye de teşekkür etmek istiyorum onların da üzerinden uçtuk.