Bağdat bombaları ne anlama geliyor? Türkiye'yi neden ilgilendiriyor? Mc Gurk’ün işi olabilir mi?

Joe Biden’ın gelişiyle 2 yıldan bu yana ilk kez Bağdat'ta intihar saldırısı meydana geliyor. Mc Gurk olayın neresinde?

Bağdat bombaları ne anlama geliyor? Türkiye'yi neden ilgilendiriyor? Mc Gurk’ün işi olabilir mi?

HÜSEYİN VODİNALI / ANALİZ

ABD’de Joe Biden yemin etti, göreve başladı, 2 yıl aradan sonra Bağdat’ta ilk kez bombalı intihar saldırıları meydana geldi.

Trump döneminde 2 yıldır Bağdat’ta böylesi saldırılar olmuyordu. Dakika bir gol bir. Biden ve ekibi göreve geldi, adeta düğmeye basıldı.

Tabii bu saldırlar bir de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in Erbil ziyareti sonrasına da denk geldi.

Zamanlama çok manidar.

Türkiye, Barzani ile Sincar’dan PKK’yı çıkarmayı konuşurken, bu olay meydana geldi.

Daha kimin veya kimlerin yaptığını tam bilmiyoruz.

İntihar saldırılarında can kaybı 28, yaralı sayısı ise 78 olarak açıklandı. Teröristlerin güvenlik güçleri tarafından takip edildiklerini anladıklarında pazar yerine girerek kendilerini havaya uçurdukları belirtiliyor.

Bu noktada Joe Biden’ın Obama dönemindeki Başkan Yardımcılığı sırasında Irak işlerinden tam yetkili ve sorumlu olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Hatırlarsanız, Obama döneminde Irak ve Suriye ateş çemberine dönmüştü. Irak’ta Amerikalı senatör John Mc Cain’in öncülüğünde ve CIA tarafından oluşturulan silahlı IŞİD birlikleri, Musul’u ele geçirmiş, oradan ellerini kollarını sallaya sallaya Suriye’ye geçmiş ve Suriye ordusu ile çatışmıştı.

Suriye ordusunun bunları kıstırdığı bir noktada yine Amerikan savaş uçakları Suriye askerlerini bombalamış ve yüzlerce askerin şehit olmasına yol açmıştı. Şimdi bu gerçekler ortadayken Biden’ın gelişiyle 2 yıldan bu yana ilk kez intihar saldırısı meydana geliyor.

Son yazımda bunları anlattım. Bir eksiğim Brett McGurk isimli PKK/YPG dostu Amerikalı yetkilinin Biden döneminde de görevlendirilecek olduğuydu. Bunu yazmayı unutmuşum.

Şimdi bu saldırılarla bu görevlendirme de önem kazanıyor.

Sözde IŞİD ile mücadeleden sorumlu yetkili olan Brett McGurk, PKK’nın en büyük destekçisiydi. Terör örgütüyle birlikte açık fotoğraflar vermekten kaçınmadı ve bölgede PKK/YPG hakimiyetinin devamı için elinden geleni yaptı.

Ankara’nın sevmediği bu kişi şimdi Biden döneminde daha da yetkili biçimde karşımıza çıkacak. Bu son bombalı saldırılar, bir ihtimal Akar’ın Kuzey Irak ziyaretine bir tepki olarak bu McGurk’un başının altından çıkmış da olabilir. İran yanlısı veya düşmanı gruplar tarafından da yapılmış olabilir. Ama çok manidar biçimde Biden’ın yemininin hemen sonrası bunların olması şüpheleri artırıyor.

McGurk, aynı zamanda Amerika’nın Suriye politikasını sahada şekillendiren isim. PKK'nın Suriye kolu YPG'nin de içinde yer aldığı SDG'nin kurulmasında ve silahlandırılmasında etkin rol oynadı. Amerikalı temsilci, Ekim 2015'te dönemin ABD Başkanı Barack Obama tarafından atandı. Cumhuriyetçi Donald Trump'ın iktidara gelmesinin ardından görevini sürdürdü.

McGurk, Aralık 2018'de Trump'ın Suriye'nin kuzeyinden asker çekme kararına tepki olarak istifa etti. Yerine ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey getirildi.

Joe Biden'ın, ulusal güvenlik ekibinde Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörlüğüne Brett McGurk'u getireceğini açıklaması, ABD'nin gelecek dönemde benimseyeceği Orta Doğu politikasının sinyallerini verdi.

Kuşkusuz bu politika Trump döneminden çok daha kanlı ve Türkiye’nin de aleyhine olacak.