Bahçeli’nin ‘HDP’ çağrısına Davutoğlu’ndan açıklama

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması çağrısıyla ilgili, “Demokrasilerde parti kapatma bir yöntem olarak benimsendiğinde sadece o partiyi yönetenler değil, o partiye oy verenler de cezalandırılmış olurlar.” dedi.

Bahçeli’nin ‘HDP’ çağrısına Davutoğlu’ndan açıklama

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu ağırladı. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

BAHÇELİ’NİN ‘HDP KAPATILSIN’ ÇAĞRISI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması yönündeki çağrılarını da değerlendiren Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Demokrasilerde parti kapatma bir yöntem olarak benimsendiğinde sadece o partiyi yönetenler değil, o partiye oy verenler de cezalandırılmış olurlar. Geçmişte Sayın Cumhurbaşkanı da başta olmak üzere parti kapatmanın tümüyle ortadan kaldırılması için çalışma yapan bir anlayış hakimdi. Biz siyasi partilerle mücadeleyi siyasi alanda yaparız, terör örgütleriyle mücadeleyi de güvenlik alanında yaparız, her birinin de hakkını veririz. Türkiye’de belli kesimlerde, belli bölgelerde vatandaşlarımızın şu veya bu yönde kullanılan oylarının yok sayılması üzerinden ve parti kapatma yöntemleriyle bir mesafe alınamayacağını aksine geniş kitlelerin terör örgütlerinin propagandalarına açık hale getirilmiş oldukları da geçmiş tecrübelerden bilinir.”