Bahçeli’nin İYİ Parti mesajının altında ne yatıyor?

MHP lideri Bahçeli'nin İYİ Parti'deki istifalarla ilgili mesajının altından Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın yeni partileri çıktı.

Bahçeli’nin İYİ Parti mesajının altında ne yatıyor?

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin İYİ Parti’de üst üste yaşanan istifalarla ilgili “Partileri karıştırmak isteyen zihniyetler var. İYİ Parti, iyi günde olsunlar, tahriklere kapılmasınlar” yorumu dikkat çekmişti. Daha önce birkaç kez MHP’den İYİ Parti’ye geçenleri yuvaya çağıran Bahçeli, bu defa öyle yapmadı ve İYİ Parti’nin karıştırılmak istediği mesajını verdi.

Bahçeli’nin bu çıkışının altında kurulan ve kurulmak üzere olan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın partilerinin İYİ Parti üzerinde hesapları olduğu görüşünde olduğu bildirildi.

MHP’den kulisler aktaran Haber Türk Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya, şu ifadeleri kullandı:

“TBMM’de dün en çok konuşulan, hem iktidar hem de muhalefette nedeni sorgulanan bir konu vardı.
O derece ki Rand Corporation’ın darbe senaryosunu bile geride bıraktı.
O da MHP lideri Devlet Bahçeli’nin bugüne kadar hep “İP” diye andığı, İYİ Parti’yi ilk kez gerçek adıyla dile getirmesiydi.
Onu da Grup konuşmasında değil, çıkışta gazeteci arkadaşlarımızın soru sormasına izin verdiği açıklamasında dile getirdi.
Şunu daha önce de belirttim, MHP lideri Devlet Bahçeli herhangi bir cümlesini de durduk yerde boş yere söylemez, gerekli olduğu için dile getirir…

TAHRİKLERE KAPILMASINLAR….

Siyasette bunu bilen çok olduğu için Bahçeli’nin dünkü İYİ Parti söylemi kadar öncesindeki cümlesi de önemliydi:
“Türkiye’nin siyasi istikrara, birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bir dönemde, hiçbir siyasi partide istikrarsızlık söz konusu olmamalıdır. Bunlara dikkat etmek lazım. Bir tarafta yeni parti kurulması tartışmaları var, bir tarafta FETÖ’nün siyasi ayağı tartışmaları var, bir tarafta da partileri karıştırmak isteyen zihniyetler var. İYİ Parti, iyi günde olsunlar, tahriklere kapılmasınlar.”

BAHÇELİ’NİN ÜÇ NEDENİ

Bahçeli’nin sözleri İYİ Parti’de de etki yarattı, nedeni sorgulandı.
Hoş, Osmaniye eski milletvekili Hüseyin Türkoğlu’nun cenaze töreninde İYİ Parti lideri Akşener ile tokalaşmış bu da kayıtlara geçmişti; bu bir zorunluluk hali olarak görülmüştü.
Ancak dünkü açıklaması yeni durumun açık ilanıydı…
Kendisini yakından tanıyan bazı siyasi kimlikleri aradığımda anladım ki hazırlıklılar…
Şu üç noktaya dikkat çektiler:
1- İYİ Parti içindeki istifalarla MHP olarak herhangi bir işimiz yok.
2- Bir partinin içinden tamamını almak, istikrarsızlık yaratmaktır. Yeni kurulan partilerin bu yönde bir adımı söz konusu olabilir. Onun için tedbirli olsunlar diyor. Yeni bir siyasi istikrarsızlık sürecine Türkiye’nin sokulmaması gerektiğine inanıyor…
3- TBMM’de milletvekili hareketi ile oluşacak bir istikrarsızlık beraberinde ülkedeki istikrarsızlığı getirir. Bunu gördüğü için dostane bir dille sadece İYİ Parti’ye değil, herkese uyarıda bulunuyor…”