Bakan açıkladı: Koronavirüs aşısında başabaş mücadeledeyiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kanal 7'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan açıkladı: Koronavirüs aşısında başabaş mücadeledeyiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kanal 7’de Başkent Kulusi programında Mehmet Acet’in sorularını cevapladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde; 

“Virüs süreci ile birlikte kendi kendine yetebilmenin ne kadar değerli bir süreç olduğunu yaşayarak görmüş olduk. Dışarıya bağımlı olmama mevzusu çok önemli. Yoksa sıkıntılar yaşama ihtimaliniz zor süreçlerde çok muhtemel.

Ülkeniz kaynakları ile kendinize yetebilmek istiyorsanız daha değerli bir ekonomi istiyorsanız kendi kendine yetebilme çok önemli. 18 senede çok değerli bir alt yapı kurduk.

Cumhurbaşkanımızın hazırladığı bu altyapının üstüne artık Türkiye birçok kabiliyet geliştirmiş oldu. ”

YERLİ SOLUNUM CİHAZI

Varank solunum cihazı ile ilgili sözlerine şöyle devam etti:

“Yabancı bir devlet adamı bizim onlara gönderdiğimiz bir solunum cihazını paylaşarak gururla tanıtımını yapabiliyor. Kovid süreci aslında dünyanın hiçbir zaman yaşamadığı bir tecrübeyi dünyaya yaşattı.

Örneğin mesela global bir markamız bu detarjanın içindeki küçücük renkli malzemeleri Çin’den ihraç ediyormuş ama Koronavirüs sürecinde ithalat-ihracat kesildiği için artık kendi üretmeye başlamış. Buradan Türkiye’nin üretim kabiliyetlerinin gerçek yüksek olduğunu anlayabiliriz. Türkiye ihtiyaçlarını çok hızlı bir şekilde karşılayabiliyor. Böyle onlarca yüzlerce örneğimiz var.

Solunum cihazı olayımız ise Türkiye’deki girişimciliğinin ne kadar yüksek olduğunu gösteren örneklerden bir tanesi. Daha önce 12 tane solunum cihazı üretmişler ama bunun seri üretimi olmamış. Bizde ne yaptık acaba böyle bir kabiliyeti seri üretim aşamasına getirip dünyaya faydalı olabilir miyiz? diye düşünüp bu şirketimizle hemen irtibata geçtik. Ve ASELSAN, BAYKAR ve Arçelik gibi yüksek kabiliyete sahip firmalarımızla iletişime geçerek biz bu ekibi bir araya getirdik ve dedik ki biz size yardımcı olalım hadi gelin biz ürünü seri üretimi geçirelim.

Ve şimdi ihtiyacı olana bedelsiz gönderiyoruz ama satın almak isteyenlere de bu ürünü götürmüş olduk.”

KORONAVİRÜS İLACI

Koronavirüs ilacı hakkında ise Bakan Varank şu ifadeleri kullandı :

“Bilim insanlarımıza bir çağrı yaptık dedik ki bu hastalıkla mücadelede bir projeniz varsa bir çalışmanız varsa ama kısa sürede netice alabilecek bir çalışma varsa biz sizin her türlü ihtiyacınızı karşılayalım ve biz bu hastalıkla mücadelede öncü ülke olabilelim bizim bu çağrımız sonrasında bilim insanlarımızı desteklemeye başladık. 17’ye farklı proje de devam ediyor aşı geliştirme ilaç geliştirme gibi.

Favipiravir, koronavirüs tedavisinde kullanıldığında olumlu neticeler alınan bir ilaç. Bunu yurt dışından getirerek bu ürünü sıfırdan sentezleyerek kendimiz üretmiş olduk. Bilim insanlarımız 1,5 ay gibi kısa bir sürede sentezlemiş oldu.

Çok güzel neticeler alan çalışmalarımız var. Başabaş bir mücadeledeyiz. Hatta dünyadan farklı metodların denendiği çalışmalarımız var. Tüm süreçleri bizzat takip ediyorum Bazen aylık değerlendirme toplantılarına katılıyorum hocalarımız şaşırıyor onları aşırı derecede mutlu ediyor. Ve biz onlara bir söz verdik gerekli her şeyi yapacağız.

En iyi aşıyı belki biz bulabiliriz. Bu bir bilimsel yarış. Bizim ülkemizin insanlarımızın kabiliyetleri onlardan düşük değil.”

İKİNCİ DALGA

Şimdi ikinci dalgayı konuşuyoruz. Maske örneği gibi… Çin ilk başta salgınla mücadele ettiği için o pazardan tamamen çekilmişti. Şimdi tekrar ikinci salgının Pekin’de yükselmesiyle birlikte onlarda o pazar durmuş oldu. Bizim şirketlerimiz devrede orada çalışmalarını sürdürüyor.

Bir türbülansa girmedik hızlıca toparlanma sürecince ilerliyoruz. Türkiye bu manada çok başarılı bir şekilde bu mücadeleyi yürüttü. Biz dolayısıyla bir türbülansa girmeden hem ekonomik hem de sosyal yardımlar anlamında bu süreci çok başarılı yürüttük.