Akar: Çözüm süreci tarihe not düşmek için çok önemliydi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Çözüm sürecine 'ne gerek vardı' diye karşı çıkanlar vardı. Hayır. Çözüm süreci gerçekten bizim tarihimize not düşmek bakımından çok önemli olmuştur. Devlet bütün şefkatini, sabrını göstermiş, 'Gelin, bu terörü bitirin. Hep beraber konuşalım, oturalım bu işi çözelim' demiştir." ifadelerini kullandı.

Akar: Çözüm süreci tarihe not düşmek için çok önemliydi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın TBMM Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada çözüm sürecine yönelik açıklamaları dikkat çekti. 

Akar, "Çözüm sürecine 'ne gerek vardı' diye karşı çıkanlar vardı. Hayır. Çözüm süreci gerçekten bizim tarihimize not düşmek bakımından çok önemli olmuştur. Devlet bütün şefkatini, sabrını göstermiş, 'Gelin, bu terörü bitirin. Hep beraber konuşalım, oturalım bu işi çözelim' demiştir." diye konuştu.

Buna yanıt olarak terör örgütünün saldırılarıyla yüzlerce kişiyi katlettiğini belirten Akar, şöyle devam etti:

"Bunun üzerine ne oldu? Karşılık bu olunca, bu katliamlardan sonra 24 Temmuz'da çok büyük çaplı, o ana kadar tespit edilen terör hedeflerinin hepsi vuruldu. 48 saat boyunca vuruldu. Daha sonra İkiyaka Dağları'na çıkıldı. Orada 'girilemez' denilen yerlere girildi, 'çıkılamaz' denilen yerlere çıkıldı ve Mehmetçik oranın altını üstüne getirdi. Dağlarda başarılı olamayacağını anlayan teröristler şehirlere indiler. Oradaki teröristlerin ifadeleri var: 'Biz çukurları kazdık, duvarları yaptık, zannettik ki 3-5 kişi gelecek, bu iş bitecek'. Oraya Mehmetçik girdi, o kazdıkları çukurlara onları gömdü."

KARABAĞ ANLAŞMASI

Karabağ'da oluşturulacak ortak merkezle ilgili 'Türkiye orada nerede? Türkiye işin dibinde. Hem masada hem sahada. Orada herhangi bir oldubitti söz konusu değil' açıklamasında bulundu.

Akar, Azerbaycan - Ermenistan arasında varılan anlaşmaya ilişkin "Yarın Rusya'dan geniş bir heyet geliyor. Taktik ve teknik olarak, kim nerede duracak, kim ne yapacak bunlar konuşulacak. En sonunda ne istiyoruz; ateşkesin kalıcı olması, istikrarın sağlanması, barışın sağlanması, hudutların açıklaması, refahın yayılması. Ama kimse kimsenin hakkına tecavüz etmesin." dedi.