Bakan Albayrak'ın haberi var mı: Hazine'nin avukatı FETÖ kumpaslarını savundu!

FETÖ kumpasıyla 3 yıl 3 ay hukuksuz biçimde hapis yatan Ahmet Zeki Üçok'a ödenecek tazminat miktarına itiraz eden Maliye Hazinesi avukatı, Üçok'un tutuklanmasının hukuka aykırı olmadığını iddia etti.

Bakan Albayrak'ın haberi var mı: Hazine'nin avukatı FETÖ kumpaslarını savundu!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki FETÖ yapılanmasına ilişkin ilk soruşturmayı başlatan ve bu yüzden FETÖ'nün hedefi olan eski Hava Kuvvetleri Başsavcısı Ahmet Zeki Üçok ile Hazine arasında çok ilginç gelişmeler yaşandı.

İstanbul Anadolu 11. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ kumpasıyla 3 yıl 3 ay hukuksuz biçimde hapis yatan Üçok'a hapiste yattığı her güne karşılık 232 Türk lirası olmak üzere toplam 280 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar vermişti. Davalı taraf olarak Maliye Hazinesi ise tazminat tutarını fazlı buldu. Ancak skandal Hazine adına duruşmalara katılan avukat Elif Kurt Çakır'ın dilekçesiyle ortaya çıktı. Avukat Çakır, "Ortada haksız, hukuka aykırı bir tutuklama işlemi yoktur… Kolluk kuvvetleri olayın oluş sırasındaki emarelerin varlığı doğrultusunda görevini yapmıştır. CMK'nın ihlali söz konusu değildir" iddiasında bulundu. Yani… Üçok'un tutuklanması ‘hukuka aykırı değilmiş!

Devamını Sözcü'den Aytunç Erkin bugünkü köşesinde şöyle anlattı:

"Hazine adına dilekçe veren avukat… 15 Temmuz sonrası tamamı FETÖ üyeliğinden tutuklanmış, haklarında dava açılmış, hüküm giymiş FETÖ üyesi soruşturma yürüten polisleri, iddianameyi düzenleyen, duruşmaya katılan savcıları, bilim dışı rapor düzenleyen Adli Tıp uzmanlarını, hukuk dışı karar veren ağır ceza hakimleri ile kararı onayan Yargıtay üyelerini savundu! Peki… Ahmet Zeki Üçok beraat etmedi mi? Etti!

Ahmet Zeki Üçok'u aradım ve daha ilk cümlesinde isyan vardı:

Yazıklar olsun! FETÖ ile mücadelede geldiğimiz nokta bu mudur? Hazineden, yani FETÖ'nün devirmeye çalıştığı Türkiye Cumhuriyeti Devleti hükümetinden maaş alan bir avukatın bu cümleleri yazmasının nasıl bir izahı olabilir?

Karısı, çocukları, kendisi FETÖ üyesi hainler tarafından helikopterden otomatik silahlar ile taranan, öldürülmeye çalışılan hazinemizin başında bulunan Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, FETÖ üyesi hainleri aklamaya çalışan bu avukatın yazdıklarına ne diyorsunuz? Biz devlet olarak bizi savunması için Elif Kurt Çakır gibilerine kalacak kadar mı acz içerisindeyiz.

Sayın Bakan, lütfen talimat verin FETÖ'yü aklayan, yaptıkları hukuksuzlukları yok sayan, pervasızca meydan okuyan ve sizin Bakanlığınız adına hazırlanıp sunulan istinaf dilekçesini geri çektirin. Başka gerekçeler içeren bir dilekçe sunun. Ama ne olur FETÖ'nü aklamaya çalışanlara ne bakanlığınız ne de devletimizin diğer kurumları içerisinde izin vermeyiniz.”