Bakan, asgari ücrette topu üstünden attı!

Hem çalışanları hem de sendikaları memnun etmeyen asgari ücret zammı üzerine konuşan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 'Asgari ücret aslında devletin değil işveren ve işçinin anlaştığı, bizim kolaylaştırıcı olarak masada bulunduğumuz bir ücret seviyesi. Söz verdiler, gelecek yıl her iki tarafın anlaştığı rakamlar üzerinden konuşacağız' dedi.

Bakan, asgari ücrette topu üstünden attı!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda asgari ücretin 2020 için brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak belirlenmesi, hem çalışanları hem de sendikaları memnun etmemişti. Türk-İş, bir işçinin yaşam maliyeti olarak hesaplanan 2 bin 578 liranın altındaki bir rakamı kabul etmeyeceklerini duyurmuştu.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, dün yaptığı açıklamada 2020 yılı için brüt net 2 bin 324 lira olarak belirlenen asgari ücretin kabul edilebilir bir tarafının olmadığını belirterek “2 bin 324 lira bizim beklentilerimizin çok altında. TÜİK’in açıkladığı bir işçinin aylık gıda harcama rakamın bile altında. Açlık sınırına yakın bir rakam. 20 milyona yakın insan bu rakamla geçiniyor. Açıklanan rakamının enflasyonun üzerinde olduğu söyleniyor. İyi de bir de sokakta insanın yaşadığı enflasyon var. Hiçbir şey vermeseler elektrik ve doğal gaza yapılan zam kadar asgari ücreti artırsalardı” dedi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Asgari ücret aslında devletin değil işveren ve işçinin anlaştığı, bizim kolaylaştırıcı olarak masada bulunduğumuz bir ücret seviyesi. Söz verdiler, gelecek yıl her iki tarafın anlaştığı rakamlar üzerinden konuşacağız” dedi.

Birleşik Metal İş Sendikası Araştırma Merkezi’nin (Bisam) Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verileri üzerinden yaptığı hesaplamaya göre, zamlı ilk ücretini Şubat 2019 tarihinde alacak olan asgari ücretli, aldığı zam miktarının yüzde 28.7’sini gıdaya ayırabilecektir. Dolayısıyla zamdan günlük gıda harcamasına kalacak pay sadece 3.8 liraya, her bir aile ferdi için öğün başına zam ise 32 kuruşa karşılık geliyor.

Bisam’dan yapılan açıklamada, “Yapılan hesaplamaya göre asgari ücretlinin alacağı zamdan gıdaya ayırabileceği tutar 3.8 lira, fert başına ayırabileceği tutar 96 kuruş düzeyinde, her kişi için öğün başına ayırabileceği tutar da 32 kuruş düzeyinde kalıyor. Buna göre asgari ücretli aldığı zam ile her aile ferdine öğün başına ilave 2 dilim ekmek, 7 gram et, 2/3 çay bardağı süt, yarım kibrit kutusundan az beyaz peynir, 1 adet küçük boy patates, 1 kibrit kutusu kuru fasülye ya da 1 adet mandalinadan sadece birini alabilir” denildi.