Bakan Çavuşoğlu'ndan 'Libya' açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Libya’da Maltalı mevkidaşı Evarist Bartolo’yla birlikte Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ile görüştü.

Bakan Çavuşoğlu'ndan 'Libya' açıklaması

Çalışma ziyareti kapsamında Libya'da bulunan Mevlüt Çavuşoğlu ve Bartolo, Libya Başbakanı Serrac ile Başkanlık Konseyi binasında bir araya geldi.

Görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti.

Çavuşoğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "AB, Libya'ya göçle mücadele kapsamında güçlü destek vermeli" dedi.

Çavuşoğlu, sözlerine "Henüz resmi olarak bir ateşkes olmasa da bir sükunet var. Temel ihtiyaçların karşılanması, halka hizmet verilmesi gerekiyor. Bu konularda biz Libya'ya destek veriyoruz. Firmalarımızın burada yatırımları var, ekonomik kalkınmayı görüştük. İki ülke arasında ziyaretler karşılıklı olarak sürecek" şeklinde devam etti. 

"Sahada sükunet var diye sorun çözülmüş değil" diyen Çavuşoğlu Libya'da Hafter ile yaşanan krizin henüz kesin olarak çözülmediğini ve Türkiye'nin masada çözümü sonuna kadar sürdürmeye çalıştığını ifade etti.

Çavuşoğlu, "Almanya İrini Operasyonu gibi operasyonda taraf olarak doğru olanı yapmamıştır. İrini Operasyonu taraflı bir operasyon" şeklinde konuştu.

Beyrut'taki patlamada 8 Türk vatandaşının yaralandığını belirten Çavuşoğlu, "Bir vatandaşımız ameliyat oldu, duruma göre ikinci bir ameliyat daha geçirebilir" açıklamasında bulundu.