Ömer Çelik’ten af açıklaması

AKP Sözcüsü Çelik, 'Suç işleyen sonuçta hapis cezasına mahkum olan herkesin belli oranda cezaevinde kalacak bir  düzenleme düşünüyoruz.' dedi.

Ömer Çelik’ten af açıklaması

AKP MYK Toplantısı sonrası AKP Sözcüsü Ömer Çelik açıklama yaptı.

Çelik, partisinin MYK toplantısına ilişkin yaptığı açıklamalarda, IŞİD elebaşının öldürülmesi ile ilgili, “Bir terör örgütünün liderinin öldürülmesi söz konusuyken, bir başka terör örgütünün sözde liderinin ABD’ye davet edilmesinin terörle mücadele konusunda ne kadar büyük bir çelişki oluşturduğunun altını çiziyoruz.” dedi.

Çelik, Avrupa’da Türkler’e karşı yapılan saldırıların artışa geçtiğine işaret ederek şunları söyledi: “Önemli olan Suriye krizinde kriz başlamadan önce kim nerede oturuyorsa oraya rahatça dönebilmesidir. Buna karşı yapılan birtakım suni tasarrufları bu harekatla geri döndürüyoruz. Maalesef müttefiklerimizin sessiz kalmasının bir başka göstergesi de Almanya’da Türkler’e yapılan saldırılardır. Bütün bu ülkeleri PKK terör örgütünün ve benzeri terör örgütlerini soydaşlarımızı, vatandaşlarımızı, dindaşlarımızı taciz etmelerine karşı uyarıyoruz. Alman makamlarına gerekli ve yeterli tedbirleri almadıkları için teessüflerimizi iletiyoruz. Pek çok yalan ve maniplatüf haber bu ülkelerin medyasında çıkmaktadırlar. Burada Alman siyasetçilerinin de sorumluluğu vardır. Operasyon başlar başlamaz bazı Alman siyasetçiler gerilimin tırmanacağını söylüyordu, peki niye o zaman tedbir almıyorsunuz? Bu konudaki tedbirlerin daha güçlü şekilde alınmasının ifade etmek isterim.”

Çelik,  yargı paketine ilişkin olarak da “cezasızlık algısı olmamalı, toplumsal vicdan zedelenmemeli” ifadelerini kullandı.  Çelik, ceza infaz sistemiyle ilgili olarak da şunları kaydetti: “Yeni infaz usülleri üzerine çalışılıyor. Örneğin gece, hafta sonu, konutta infaz gibi usüller değerlendiriliyor. Kadın ve yaşlılar lehine düzenlemelere çalışılıyor. Uyuşturcu, cinsel suçlar, terör örgütü suçlarla özellikle tartışılması gerektiğini değerlendiriyoruz. Burada mesele bir kereliğine af değil sürdürülebilir, adalet duygusunu tatmin eden infaz sisteminin bütünlüklü olarak ele alan bir yaklaşım tartışılıyor. Sonuçta takdir yüce meclisindir.”

Çelik’in açıklamalarından satırbaşları:

Cumhuriyetimizin pek çok testten geçti. Her seferinde aziz milletimizin yol göstericiliği, demokrasi ve laiklikle taçlanarak daha güçlü bir şekilde devam etti. Demokrasimizi, cumhuriyetimizi tehdit eden bir unsur olarak terör gündeme gelmiştir. Aziz milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz. Bizim bağımsız, hür ve güçlü olmamız bütün mazlumların da esenlik ve refah konusunda umutlarının taze olmasını gündeme getiriyor. Barış Pınarı’nda görev yapan Mehmetçiğimizin bayramını kutluyoruz. Harekat bölgesinde görev yapan kahraman Mehmetçiğimizin ve kıymetli komutanlar bu bayramı kutlayacaklardır. Kendilerine AK Parti Genel Merkezi’nden başarıların devamını ve dualarımızı iletiyoruz.

‘TERÖR ÖRGÜTÜNÜ ABD’YE DAVET EDİLMESİ BİR ÇELİŞKİDİR’

Diyarbakır’da anneler çocuklarını istemeye devam ediyor. Bosna’da sembol olmuş anneler Diyarbakır anneleriyle buluştu. Bu buluşma çok kıymetli buluşmadır.Bir kısmı evladının mezarına yeni kavuşuyor. Diyarbakır’daki anneler de terör örgütü tarafından dağa kaçırılmış evlatlarını geri istiyor. Bu buluşma dünya için de büyük mesajdır. Bu buluşma Barış Pınarı Harekatı’nın gerçek değerinin anlaşılması bakımında da önemlidir. Dün ABD Başkanı tarafından DEAŞ liderinin öldürüldüğü açıklandı. Bu örgüt en çok İslam’a, Müslümanlara ve ülkemize zarar veren terör örgütü. İnsanlığa karşı suç işleyen örgüt. Bunun liderinin öldürülmüş olması terörle mücadelede dönüm noktasıdır. Bir başka terör örgütün ABD’ye davet edilmesi, Twitter’de tebrik edilmesi ne kadar çelişki olduğunu görüyoruz.

‘MADEM BU KADAR İSTİHBARATA SAHİPTİLER…’

Barış Pınarı başladığında herkes DEAŞ’la mücadeleyi zaafa uğratacağını iddia ediyordu. Özellikle YPG unsurları bu propagandayı yapıyorlardı. Görüldüğü gibi Barış Pınarı Harekatı’ndan çok kısa bir zaman sonra DEAŞ liderinin bertaraf edilmesi mümkün olmuştur. PYD-YPG terör örgütü madem bu kadar istihbarata sahiptiler, istihbaratı kendilerinin verdiğini iddia ediyor peki neden Barış Pınarı Harekatı’ndan önce bu olmadı? Barış Pınarı operasyonu tam tersine DEAŞ’la mücadelenin güçlendiği net bir şekilde görülmektedir. Bu eli k anlı vahşi örgüt Ankara Gar patlamasında, Gaziantep’te, Atatürk Havalimanı’nda, Reyna’da, Suruç’ta, Sultanahmet, Niğde’deki canlarımızın şehit olmasına sebep oldu.

Cumhurbaşkanımızın beyanları DEAŞ’ın ideolojik olarak geriletilmesine çok önemli role sahiptir. DAAŞ’la askeri olarak mücadele etmek mümkündür ama ideolojik mücadele önemlidir dendi. Müslüman bir lider bunun en çok zarar verdiğini, en çok Müslümanlara zarar verdiğini ifade ettiği zaman bu ideolojik mücadele daha etkili olmaktadır. Fırat Kalkanı Harekatı’nda sahada terör örgütü DEAŞ’la göğüs göğüse mücadele eden tek ülke Türkiye’dir. Türkiye bununla beraber başka terör örgütleriyle mücadele ediyordu. Türkiye’nin 2016-1018’de yürüttüğü Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonuyla DEAŞ ve diğer terör örgütlerinden kurtulmuştur. Türkiye bunu tek başına gerçekleştirmiştir.

‘YPG, DEAŞ’I GERİLETMEDİ TAM AKSİNE ZEMİN SAĞLADI’

incirlik hava üssü DEAŞ’a karşı mücadelede önemli rol üstlenmiştir. DEAŞ’ın kendisine hedef olarak seçtiği Irak’taki güvenlik güçlerinin iyi mücadele edebilmesi için Türkiye ‘eğit donat’a ev sahipliği yapmıştır. Yabancı terörist savaşları dünyanın gündemindeki en önemli konulardan bir tanesidir. Yaklaşık 70 bin 480 kişi Türkiye’nin giriş yasağı listesinde yer almaktadır. Ayrıca yabancı terör savaşçılarla ilgili olarak 7 bin 445 yabancı uyruklu kişi sınır dışı edilmiştir. Net bir şekilde görülmektedir ki, YPG/PYD terör örgütünün varlığı DEAŞ’ı geriletmek değil DEAŞ’a zemin bulmasına sebebiyet vermektedir. YPG/PYD terör örgütüne güvenmek tam bir akıl tutulmasıdır.

İlk bakışı sıkıştığında bu terör örgütü DEAŞ’lıları serbest bırakma gibi faaliyet içerisine girmiştir. Bölge halkı yapılan harekattan memnundur, hayat normale dönmektedir. Kendilerine haraç vermeye zorlayan, çocukları terörist unsurları parçası haline getirmek isteyen unsurlara karşı verilen mücadeleden memnudur. DEAŞ’la yapılan mücadele neyse YPG-PKK’ya karşı da aynısının yapılması gerekir. DEAŞ terör örgütü ülkemize saldırı yaptığında bize dayanışma mesajı yayınlayanların, PKK/YPG/PYD saldırdığında göstermemesi büyük bir ilkesizliktir. Bu vesile ile mültecilerin durumu meselesi daha yoğun bir şekilde tartışıyor.

Türkiye’nin demografik yapıyı değiştirme gibi birtakım iddialar sürekli olarak gündeme getiriliyor. Etnik temizliği yapan PYD/YPG terör örgütüdür. Türkler, kendi hakimiyetine girmeyen Kürtler, Araplar, hristiyanlardır. Burada Türkiye’nin yaptığı net bir şekilde terörle mücadeledir. Barış Pınarı’nda kilisenin içinde TSK unsurlarına atış yaptılar. Bekliyorlardı ki TSK bunlara acele cevap versin ve kilise hasar görsün. TSK dünyanın en olgun ordularında bir tanesidir, bu provokasyonu görüp anında deşifre etmişlerdir. Bu iddiaları söyleyenler bölgedeki Kürt, Arap, Türkmen, Müslüman, Hristiyan, Ezidi, Yahudi gruplarıyla konuşsunlar. Bizim Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili yaptığımız şey her şeyin yerli yerine oturmasıdır.

‘ALMAN MAKAMLARINA TEESSÜFLERİMİZİ İLETİYORUZ’

Önemli olan Suriye krizinde kriz başlamadan önce kim nerede oturuyorsa oraya rahatça dönebilmesidir. Buna karşı yapılan birtakım suni tasarrufları bu harekatla geri döndürüyoruz. Maalesef müttefiklerimizin sessiz kalmasının bir başka göstergesi de Almanya’da Türkler’e yapılan saldırılardır. Bütün bu ülkeleri PKK terör örgütünün ve benzeri terör örgütlerini soydaşlarımızı, vatandaşlarımızı, dindaşlarımızı taciz etmelerine karşı uyarıyoruz. Alman makamlarına gerekli ve yeterli tedbirleri almadıkları için teessüflerimizi iletiyoruz. Pek çok yalan ve maniplatüf haber bu ülkelerin medyasında çıkmaktadırlar. Burada Alman siyasetçilerinin de sorumluluğu vardır. Operasyon başlar başlamaz bazı Alman siyasetçiler gerilimin tırmanacağını söylüyordu, peki niye o zaman tedbir almıyorsunuz? Bu konudaki tedbirlerin daha güçlü şekilde alınmasının ifade etmek isterim.

‘TERÖRİSTLERİN ELİNDEKİ AĞIR SİLAHLARI ABD TOPLAYACAKTIR’

ABD heyeti sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaretinin sonrası mutabakat ortaya çıkmıştır. Ağır silahların ve bütün silahların toplanması meselesi ABD’nin sorumluluğundadır. Bizim tespitlerimize göre 30 bin TIR ve 4 bin 500 uçakla NATO ülkesi tarafından terör örgütüne verilmiştir. Bu konuda takibimiz sürüyor. Bugün de bir bilgi alışverişi mekanizması toplantısı olacaktı. TSK’nın kendi imkan ve kabiliyetleriyle ortaya koyduğu silahların imha edilme sürecidir. Terör örgütüne ait olarak iki adet silah ele geçirildi. Top, Doçka mühimmatı, çok sayıda mayın arama dedektörü ele geçirildi ve imha edildi. Terör örgütünün tahkimatları silahlı kuvvetlerimiz tarafından imha edilmesidir. Esas olan bu silahların ABD tarafından toplanmasıdır.

‘NEVŞEHİR’DE CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANACAKTIR’

29 Ekim’de bütün illerde çok coşkulu kutlamalar yapılacaktır. Bu konuda CHP’li vekillerin attığı tweetler çarpıtmanın örnekleridir. Tüm yurdumuzda olduğu gibi Nevşehirimizde coşkuyla kutlanacaktır. Burada Atatürk temalı resim sergilerinden, kitap sergilerine herkesin katılacağı yürüyüş tertip edilecektir. Bu tip bayramlarda ortak birlikteliği, sahiplenmeyi yücelten birtakım tutumlar içerisinde olmak gerekir. Alternatif törenler tertip ederek ortak duyguyu zedelememek gerekir. Valilerimizin kendi illeriyle ilgili olarak alternatif kutlamalara izin verip vermemesi o ilgili illerle bir durumdur. Cumhuriyet hepimizin ortak çatısıdır. Hepimizin soyadı Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu coşkuyu 7’den 70’e kutlayacağız. Ek kutlamalarla ilgili olarak valiler değerlendirecektir.

‘3600 EK GÖSTERGEDE POZİTİF YAKLAŞIMIMIZ SÜRÜYOR’

3600 Ek Gösterge pozitif yaklaşımdır. Bununla ilgili olarak arkadaşlarımız çalışıyorlar. Polis, hemşire, din görevlisi ve öğretmenlerimize bir düzenleme sözkonusu. Ekonomik disiplin içerisinde uygun bir takvime yerleştirilmesi ve meslekler arası dengeler de gözetilerek yapılmasıdır. Bu şekilde bütünsel bir çalışma yapılıyor. Zamanlaması sayın bakan tarafından açıklanacaktır. Cumhurbaşkanımız ifade etmiştir, pozitif yaklaşım aynen sürmektedir.

‘CEZA İNDİRİMİ YERİNE SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ’

Bu konuda hassasiyet var. Çalışmaların sonuçlanmasını beklemek lazım. Burada kanun teklifi 1 yıldır belli tartışmalarla gündemde. Biz bir defaya mahsus ceza indirimi yerine bir sistem değişikliği istiyoruz. Bir yandan cezasızlık algısı diye bir durum sözkonusu olmamalıdır. Aynı zamanda da cezaevlerinde ciddi kalabalıklaşma sorunu vardır. Belli bir denge içerisinde çözecek bir yaklaşımı ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. 18 ay hapis cezası alan kişinin birtakım indirimlerle 1 yıllık denetimli serbestlik öngörüldüğünde bu kişi hiç cezaevine girmeden bu cezadan kurtulabiliyor. Bu toplumsal vicdanı zedeleyen yaklaşım. Cezasızlık algısıyla sistem değişikliği dengeleyecek bir yaklaşım üretmeye çalışıyoruz. Suç işleyen sonuçta hapis cezasına mahkum olan herkesin belli oranda cezaevinde kalacak bir  düzenleme düşünüyoruz.

Yeni infaz usülleri üzerine çalışılıyor. Örneğin gece, hafta sonu, konutta infaz gibi usüller değerlendiriliyor. Kadın ve yaşlılar lehine düzenlemelere çalışılıyor. Uyuşturcu, cinsel suçlar, terör örgütü suçlarla özellikle tartışılması gerektiğini değerlendiriyoruz. Burada mesele bir kereliğine af değil sürdürülebilir, adalet duygusunu tatmin eden infaz sisteminin bütünlüklü olarak ele alan bir yaklaşım tartışılıyor. Sonuçta takdir yüce meclisindir.