Bakan Kasapoğlu’ndan ‘yurt eylemi’ yorumu: Öğrenci olmayıp gösteri yapanlar var

Gençlik Bakanı Mehmet Kasapoğlu, ‘barınamıyoruz’ diyen öğrencilerin parkta uyuması ile ilgili olarak ‘Öğrenci olmayıp, İstanbul’da evi olup diğer şehirlerde gösteri yapanlar var' dedi.

Bakan Kasapoğlu’ndan ‘yurt eylemi’ yorumu: Öğrenci olmayıp gösteri yapanlar var

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, yurt sorunu konusunda Kasapoğlu ile yaptığı görüşmeyi yazdı. "Yurt sorunu üzerinden bir algı operasyonu yürütülmek isteniyor" iddiasını dile getiren Selvi, Kasapoğlu’nun “Gençler muhalefetin istismar etmek istediği bir kitle. Buradaki yoğunluğu kendilerince istismar vesilesi yapıp, algı yönetmeye kalkıştılar” sözlerini aktardı.

'HANGİ YURDA BAŞVURMUŞLAR BİLDİRSİNLER'

Selvi, Kasapoğlu'na Türkiye’nin birçok şehrinde sokaklarda yatan öğrenciler ile görüşüp görüşmeyeceğini sordu. Kasapoğlu’nun yanıtı şöyle oldu:

"Bu arkadaşlar önce bize hangi yurda başvurmuşlar, hangisine kabul alamamışlar bildirsinler. Başvurularını alalım, kaçıncı yedek öğrenelim. Kendilerini tanıyalım. Maalesef öğrenci olmayıp, İstanbul’da evi olup diğer şehirlerde gösteri yapanlar var. Bizim niyeti halis olan her gencimizle diyaloğumuz, bağlantımız olur. Her zaman kapımız açıktır onlara. Ama kötü niyetli, istismar aracı olanlara da kanmayız. İyi niyetli herkesle görüşürüz."

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlara yerleşmek için bu yıl 624 bin 136 başvuru olduğunu ifade eden Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Bu başvuruda biz 362 bin kişiyi yurda yerleştirdik. Bunun 46 bin 863’ü feragat etti. 35 bini hemen ilk yedekte yerleştirdik. Normal süreçte biz başvuranların yüzde 90’ını yerleştiriyoruz. Pandemi nedeniyle bir sıkışma oldu. Ama tüm imkânları seferber edeceğiz. Son 4 yılda yatak sayısını 216 bin artırdık. Bunun çoğu pandemi döneminde bitirildi. Yine kısa sürede devreye sokacağımız 64 bin kapasite var. Onları yetiştirmek için yoğun bir çalışma içindeyiz.

Eylül ayıyla birlikte başlıyor yurtlara yerleştirme konusu. Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının hemen akabinde biz yurtlara başvuruları alıyoruz. Yurt süreci her zamanki gibi kendi mecrasında ve profesyonelce yönetilen bir süreç. Bu yıl da öyle oldu. Başvurular alındı. 12 ayrı kurumdan doğrulamalar yapıldı. Başarı kriteri, gelir kriteri, sosyal kriter üç ayrı kriter incelenip, talebe göre yerleştirme yapıldı. Pandemi nedeniyle 2 yıldır başvuru almadık. Bu yıl o yüzden yığılma oldu. Pandemi nedeniyle geçen yıl gelmeyen öğrenciler bu yıl geldiler. Bir de bu sene başvuran öğrenciler var. İkisinin bir araya gelmesi bir yoğunluk oluşturdu. Ama yerleştirmelere baktığımızda bizim yerleştirmemiz zaten 2019’da da ilk başta aynı oranda. Biz her yıl aldığımız başvurunun yüzde 88’ini yerleştiriyoruz.

Bir yandan yeni yurtlar devreye girecek. Bir yandan yeni kiralamalar yapıyoruz. Yurt olabilecek yerlere bakıyoruz. Kiralıyoruz. Satın alıyoruz. Tüm imkânları devreye sokuyoruz. Hiçbir gencimizin açıkta kalmasına gönlümüz razı olmaz. Onları dışarıda bırakmamak için elimizden geleni yapıyoruz...”

‘GENÇLER, AİLELERİ BİZİMLE İRTİBATTA OLSUNLAR’

Öte yandan yurt kayıtları çıkanlardan sonra pazartesi günü 35 bin ek yerleştirme yapıldığını, ikinci yerleştirmenin bugün yapılacağını söyleyen Kasapoğlu, “Bakanlık olarak il il, ilçe ilçe, yurt yurt her talebi takip ediyoruz. Öğrencileri yerleştirmek için, kapasite artırımı dahil ne gerekiyorsa çalışıyoruz. Gençler, aileleri bizimle irtibatta olsunlar. Bu dengeyi bulacağız. Bizimle irtibatta olsunlar. Biz takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.