Bakan Koca'dan 'hastaneler yüzde yüz dolu' iddialarına yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda son günlerde Konya'daki hastanelerin yüzde yüz dolu olduğu iddialarına sert yanıt verdi. Koca, ''Konya'da servis yatağı doluluk oranının yüzde 48, yoğun bakım doluluk oranının ise yüzde 76 olduğunu belirten Bakan Koca, "Hastaneleri çaresiz gösterenlerin iddialarını dikkate almayın" dedi.

Bakan Koca'dan 'hastaneler yüzde yüz dolu' iddialarına yanıt
Bakan Koca'dan 'hastaneler yüzde yüz dolu' iddialarına yanıt

Koronavirüs vakalarının son dönemde arttığı Konya'da hastanelerin yüzde yüz dolduğu iddia edilmişti. Söz konusu iddialar üzerine sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya'da servis yatağı doluluk oranının yüzde 48, yoğun bakım doluluk oranının ise yüzde 76 olduğunu belirterek, "Hastaneleri çaresiz gösterenlerin iddialarını dikkate almayın" dedi.

 'YÜZDE YÜZ DOLULUK İDDİALARI BİR KASIT TAŞIMAKTADIR'

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Konya: Servis yatağı doluluk oranımız %48, yoğun bakım doluluk oranımız %76, ventilatör doluluk oranımız %42. Yüzde yüz doluluk iddiaları, yüzde yüze varan bir kasıt taşımaktadır. Hastalığı önemsiz gösterenlerle hastaneleri çaresiz gösterenlerin iddialarını dikkate almayın." ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU

Konya’da korona virüs salgınının hız kazanması ile birlikte şehir merkezindeki hastaneler büyük oranda dolmuştu. İlçedeki hastaneler ise hızla dolarken, artan hasta sayısı ile birlikte Şehir Hastanesi’nin hasta kabulüne başlayacağı öğrenildi.

Konya’nın yerel haber sitelerinden merhabeahaber.com’da yer alan habere göre, daha önce yapılan küçük çaplı similasyon çalışmalarının ardından, taşınma işlemleriyle birlikte eksiklerin önemli bir kısmı da tamamlandı. Şehir Hastanesi'nde 5 Ağustos Çarşamba günü itibariyle hasta kabulüne başlanıyor.

Şehir Hastanesi'nin açılmasıyla beraber korona ile mücadelenin hız kazandığı ve hastanelerdeki korona vakalı yoğunluğun arttığı Konya'daki diğer hastanelerin de yükünün azaltılması planlanıyor. Konya merkezdeki hastanelerin tamamının vaka artışlarıyla birlikte dolu olduğu, ilçelerdeki hastanelerin ise dolmaya başladığı iddia edildi.