Bakan Koca'nın 'Çin ile ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlar' sözünü Akşener alındı

Sık sık Çin karşıtı açıklamalarıyla gündeme gelen Meral Akşener, Fahrettin Koca'nın Çin'den gelecek aşıya ilişkin açıklamasından sonra Koca'ya tepki gösterdi.

Bakan Koca'nın 'Çin ile ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlar' sözünü Akşener alındı
Bakan Koca'nın 'Çin ile ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlar' sözünü Akşener alındı

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "Çin'den aşı gelecekti, nerede?' diye soranlar dün, Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı" açıklamasını üstüne alındı. Koca'ya Uygurlar üzerinden tepki gösteren Akşener, Uygurların soykırıma uğradığını iddia etti.

Akşener, programda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "Çin'den aşı gelecekti, nerede?' diye soranlar dün, Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin. Mücadele bütünlüğü açısından susuyor olmamız edebimizdendir" sözlerini üstüne aldığını söyledi.

Açıklamasının devamında Bakan Koca'ya tepki gösteren Akşener, "Bugün sayın Koca'nın da bir açıklaması oldu. Çok üstüme alındım. Müslüman Uygur Türkleri'ne soykırımın hası orada yapılıyor... Sayın Koca'ya yazıklar olsun ki, Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak, o Müslüman Türk kadınlar, Uygur kardeşlerimiz tecavüze uğruyor, soykırıma uğruyor. Aramızdaki hassas konuları kaşımakmış... Yazıklar olsun, böyle bir şey olabilir mi?" dedi.

Akşeneri, "Sayın Erdoğan elini yıkayıp suçu Koca'ya bırakacak ama Koca da suçu bana bırakmaya çalışacak. Büyük bir hatanın ötesinde çok çirkin bir şey bu. Körle yatan şaşı kalkarmış. Sayın Erdoğan'a burada bir çiçek atma var." dedi.