Bakan Selçuk’tan ‘kafa kesme’li çocuk dergisi için tek cümlelik yanıt

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Memur-Sen’e bağlı Diyanet-Sen’in, ‘idam, kafa kesme’ sahnelerinin yer aldığı ‘çocuk dergisi’ hakkındaki soru önergesine yanıt verdi. Selçuk, konunun ‘görev, yetki ve sorumluluk alanlarına’ girmediğini belirtmekle yetindi.

Bakan Selçuk’tan ‘kafa kesme’li çocuk dergisi için tek cümlelik yanıt

Diyanet ve vakıf hizmet kolunda yetkili sendika olan Memur-Sen’e bağlı Diyanet-Sen, çocuk dergisi çıkarmaya başlamıştı. Ancak tarihte İslam bilim adamlarının anlatıldığı derginin ilk sayısında “idam, kafa kesme” sahnelerinin resmedildiği görsele yer verilmesi tepki çekmişti. Dergide, 12. yüzyılda Türkistan’da yetişen yer çekimi ve terazilerle ilgili çalışmalar yapan fizik, astronomi ve matematik alimi Abdurrahman El-Hazini’nin hayatı anlatılmıştı. Savaş ve idam sahnelerinin resmedildiği görselde, bir yerde “darağacı” varken, bir başka yerde “kılıçla kafa kesiliyordu.”

Diyanet’in çocuk dergisinde ‘kafa kesme’

SORU ÖNERGESİ YANIT TEK CÜMLE

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, konuyla ilgili Diyanet-Sen yöneticileri hakkında suç duyurusunda da bulunmuştu. Kaya, Bakan Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde de, “Diyanet-Sen Çocuk dergisinin dağıtımı yasaklanacak mıdır? Çocuklarımızın zihinsel ve ruhsal gelişimini bozan dergiyi çıkartan Diyanet-Sen yöneticileri hakkında yasal işlem başlatılacak mıdır? Dağıtımı yapılan Diyanet-Sen Çocuk dergisi toplatılacak mıdır?” sorularını yöneltmişti.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın aktardığına göre, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tüm bu sorulara tek bir cümle ile yanıt vermekle yetindi. Konu hakkında hiçbir yorumda bulunmayan Selçuk, “Soru önergesinde belirtilen konuda, bakanlığımız görev, yetki ve sorumluluk alanlarına giren herhangi bir husus bulunmamaktadır” dedi.