Bakan Soylu’dan görevden alınan HDP’liler hakkında açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP'li 3 ile kayyum atanması ile ilgili yaptığı açıklamada, ''Bizim teröre müsamaha göstermemizi bekleyenler yanılırlar. Hukukun ve demokrasinin en temel görevi milletin vermiş olduğu temiz oyları teröre istismar ettirmemektir'' dedi.

Bakan Soylu’dan görevden alınan HDP’liler hakkında açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun görevden almalarla ilgili açıklamasından bazı bölümler şöyle:

-Milletin vermiş olduğu temiz oyları teröre istismar ettirmemek gerekir.

-Türkiye, belediyeler üzerinden özellikle terörün merkezi haline getirilmeye çalışıldı. Buna kurallar, anayasa, belediye kanunları bir cevap verdi, ‘Bir daha bunu tekrarlamayın’ dedi. Fakat hem demokrasiye hem hukuka halel getirmek isteyenler, kelimenin tam anlamıyla devlete kafa tutmaktadırlar, demokrasimizi istismar etmektedirler, milletin helal oylarına leke sürmektedirler. Bunu başka türlü yorumlamak yaşadıklarımıza kör ve sağır olmak demektir.

-Demokrasiyi ve seçilmişliği terörün muafiyet alanına sokmak isteyenler, elbette ki büyük bir hata işlemektedir. Bizim teröre müsamaha göstermemizi bekleyenler yanılırlar. Terörü ve terörizmi özellikle halkın helal oyları ile belediyelerde merkez haline getirmek isteyenlere çalışanlara da devletin kuralların, hukukun ve anayasanın sessiz kalmasını beklemek de son derece yanlıştır.

-Sandıkta seçilmişlik demokrasinin en büyük ilkesidir ama demokrasisi gelişmiş hiçbir ülkede son iki yılda İspanya’da Belçika’da başka ülkelerde yaşananlara terörle ilişkileri olduğu için sessiz kalmaları tüm meseleleri Türkiye gündemine taşımak istemeleri anlamlıdır.

Veryansintv.com