Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: Türkiye’de yoksulluk sorun olmaktan çıktı

featured

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, TBMM’deki bütçe görüşmelerinde, bir eline ‘iş’ diğer eline ‘aş’ yazarak yaşamına son veren yurttaşa yönelik sorulara karşılık “Türkiye’de yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk, sorun olmaktan kalktı” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2021 Yılı Bütçe Teklifi görüşmelerinde muhalefet, yoksulluk intiharlarını gündeme getirdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, aşırı yoksulluk ve yoksulluk sorunlarının geride kaldığını iddia etti.

Samsun’da önceki gün bir eline iş, bir eline de aş yazarak kendisini asan yurttaş hakkındaki soruları yanıtlamayan Selçuk, bunun yerine, “Yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk, uluslararası dokümanlarda da ifade edildiği gibi artık Türkiye için sorun olmaktan kalktı. Refahı paylaşmayı ve bu süreçteki acil durumlarda vatandaşlarımızın yanında olmayı hedefleyen bir sosyal yardımı önemsiyoruz” dedi.

SAYIŞTAY’I YALANLADI

Sayıştay’ın denetim raporlarında yer alan usulsüzlük bulgularına da değinen Bakan Selçuk, “Hak etmeyen kişilere engelli aylığı ödendiği” tespitini yalanladı. Bakan Selçuk, Sayıştay’a göre son iki yılda 1 milyar TL’yi geride bırakan usulsüz ödeme tespitinin raporların eşleştirilmesinde yaşanan sorunlar nedeniyle ortaya çıktığını öne sürdü. Selçuk, “Sağlık Bakanlığı ile sistemleri entegre ediyoruz. 1976 yılından beri ödeniyor engelli aylıkları. Evde bakım da 2006 yılından beri ödenmekte. Raporları eşleştiriyoruz. Yeni başlayan bir sistem” savunmasını yaptı.

MESLEK HASTALIĞI

Koronavirüs salgınından etkilenen sağlık emekçilerinin talep ettiği, “Covid-19 meslek hastalığı sayılsın” çağrısı da bütçe görüşmelerinde gündeme geldi. Selçuk, bu talep için herhangi bir yasal düzenleme yapılmasına ihtiyaç duymadıklarını söyledi. Selçuk, “Burada böyle bir kanuna ihtiyaç yok. Türkiye’de vazife malullüğü diye bir durum var, bütün bir mevzuatımız var” dedi.

EMİNE ERDOĞAN ÖNCÜ

Kadına yönelik şiddet ve kadın haklarına yönelik müdahaleler de bütçe görüşmelerinin bir diğer konu başlığı oldu. Bakan Selçuk, kadın haklarına yönelik çalışmaları, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ‘öncülüğünde’ hayata geçirdiklerini söyledi. Selçuk, “Saygıdeğer Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde Mercan Seferberliği başlattık. Mercan Seferberliği, kadınlarımızı sosyoekonomik açıdan da güçlendirmeyi hedefliyor” diye konuştu.

İŞSİZLİK FONU SADECE İŞÇİNİN DEĞİL

İşçilerin işini kaybetmesi durumundaki tek güvencesi olan İşsizlik Sigortası Fonu da bütçe görüşmelerinde tartışmalara neden oldu. Bakan Selçuk, bu fonun sadece işçilere ait olmadığını ve sadece onlar tarafından kullanılamayacağını söyledi. Selçuk, “Aynı zamanda işverene yönelik ve istihdamı artırmak konusundaki programlar da var. Dolayısıyla yüzde 66’sı doğrudan çalışanlara, yüzde 26’sı istihdamı korumak amacıyla teşviklere, yüzde 8’i de yine istihdam bağlantılı programlara gitmekte” şeklinde konuştu.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: Türkiye’de yoksulluk sorun olmaktan çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 sene önce

  Ne kadar da gerçekten uzak yaşıyorlar. Şaşırmıyorum doğrusu, benim 5 günde yiyeceğimi tek öğünde yiyip çıkmış yoksulluk yok diyor. Yoksulluğu geçtim açlık var.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  DOĞRU DEMİŞ..
  AÇLIK, FUKARALIK, SEFİLLİK BU MİLLETİN FITRATI OLDU..
  ARTIK HERŞEY ÇOK NORMAL VE ŞİKAYET EDECEK HİÇ BİR ŞEY YOK…
  SEÇİMLERİNİN SONUCUNU YAŞIYOR BU HALK…

  Cevapla
 3. Evet Türkiye’nin obezite sorunu var doymuyrsunuz.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Bunları diyor ki asgari ücret görüşmelerinde eli kuvvetli olsun. Bakan her seferinde insanları aç bırakacak şeyler yapıp kul hakkına giriyor sonrada avrupadaki bazı araştırmaları kesip biçip yalan konuşuyor. Bence çok ayıpçı ve günahkar bir insan. Ona Allah’tan Hz.Ömer adaleti diliyorum tez zamanda.

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Kendisine soruyorum 1168 TL ile bir işçi 1 ay evini nasıl geçindirir. Kendinizi korumak için işten çıkarmayı yasakladınız. İşveren ücretsiz izne gönderiyor. Bu adamlar nasıl geçinecek.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!