Bakanların açıklamasını ekrandan izleyen belediye başkanından 'iş birliği' mesajı

Üç bakanın Muğla’nın Milas ilçesinden yaptıkları basın açıklamasını ekrandan izlediğini belirten Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ‘Sürece daha fazla dahil edilmeyi ve birlikte olabilmeyi isterdik’ dedi. Çökertme’deki yangına ilişkin son bilgileri de paylaşan Tokat, ‘Çok zor durumdayız. Çökertme'de tekrar yangın başladı. Gittikçe yayılıyor’ dedi.

Bakanların açıklamasını ekrandan izleyen belediye başkanından 'iş birliği' mesajı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yangınlarla mücadeledeki son duruma ilişkin bugün Muğla’nın Milas ilçesinde Yangın Koordinasyon Merkezi’nde kameralar karşısına geçerek açıklama yaptı.

Bakan Pakdemirli’nin daha önce yaptığı Pakdemirli, “Ben belediyelerimize ister bizim partiden ister başka partilerden, siyasetten ayrı şu çağrıyı da yapıyorum. Hem devam eden yangınlarımızla ilgili hem de bunun bilançosu ile ilgili olarak da bir toplanıp, bundan sonrasında yerleşim yerlerinin korunması konusunda, belediyelere hem sorumluluklarının hatırlatılması hem de bunu daha iyiye nasıl taşımamız gerektiğini çalışıyor olmamız lazım. Benim son 5 günlük bilançoda gördüğüm, Orman teşkilatı yerleşim yerlerini korumaktan, birinci derecede aslında sorumluluk belediyelerdedir” ifadelerini kullanmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bugün belediyeler konusuna dikkat çekerek, Pakdemirli’nin sözlerinin aksine "Biz burada 'Şehirler belediyelerin görev alanındadır' diye bir şey bugüne kadar söylemedik.” dedi. Soylu, şöyle konuştu:

“Manavgat Belediye Başkanımız, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız CHP'dendir. Biz beraber çalışıyoruz. Eksik sahada görmüyor muyum, baktığımızda 10-20 tane eksik görürüm. Ama eksiği söylersem, tweete yazar 'şu da eksikti, şu da şöyleydi' dersem doğru yapmış olur muyum? Bu bir sorumluluk mu? Bu sorumsuzluktur. Sayın Kılıçdaroğlu'ndan bir istirhamım daha var, eğer siz dönüp bizim ormanları sadece turizm alanı açmak ve rant için yaktığımızı söylerseniz sizin Antalya Belediyenize de diğer belediyelerinize de Muğla Belediyenize de şunu söylersiniz lider olarak, 'arkadaş biraz ağırdan alın'. Bu yanlış, eksik bir şeydir. Ki bu arkadaşlarım böyle bir şey yapmıyorlar. Onlar da canhıraş mücadele ortaya koyuyorlar görmüyor muyum? Hep beraber mücadele ediyoruz. Zaten sosyal medyada herkes elinden geleni ardına koymuyor."

MİLAS BELEDİYE BAŞKANI’NDAN SİTEM

Bakanların açıklamasına sosyal medya hesabından dikkat çeken Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat “3 Sayın Bakanımız Milas’ta açıklama yapıyor, Milas Belediye Başkanı olarak ben ekranlardan izliyorum…” dedi.

Tokat, “Belediye olarak, diğer belediyelerle olan yakınlık ve iş birliğimizi bakanlıklarımızla da kurabilmeyi, sürece daha fazla dahil edilmeyi ve birlikte olabilmeyi isterdik…” ifadelerini kullandı.

ÇÖKERTME’DE SON DURUM

Başkan Tokat, Çökertme'deki yangına ilişkin son bilgileri de paylaştı.

Tokat "Şu anda Türkevleriyle Çökertme arasındaki bir bölgedeyiz. Şu an karşıda dumanı ve ateşi görüyorsunuz. Yangın bitmedi. Yangın güçlenerek hızını ve gücünü arttırarak devam ediyor. Dünden beri feryat figan hiçbirisine cevap verilmedi. Hava müdahalesi hâlâ yok. Sabahtan beri 1 helikopterle burada müdahale yapılmaya çalışlıyor. Uçak sözü verilmişti bize, bugün hiçbir uçak müdahalesi olmadı. Hâlâ havada bir tane helikopter, o da keşif mi yapıyor söndürme mi yapıyor bilmiyoruz. Çok zor durumdayız. Çökertme'de tekrar yangın başladı. Bozalan yanıyor, Fesleğen yanıyor. Hayıtlı yanıyor. Demirciler yanıyor. Şartlar içerisinde rüzgarın durumuna göre yangın Türkevilerine, Akçakaya'ya yönelebilir. Yangın gittikçe genişliyor. Devletimiz lütfen devlet olmanın gereklerini yerine getirsin. Yalvarıyoruz” dedi.