Bakanların basın toplantısında Binali Yıldırım konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakanların basın toplantısında Binali Yıldırım konuştu
Bakanların basın toplantısında Binali Yıldırım konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım İzmir depreminin ardından akşam saatlerinde İzmir'e giderek ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ilk sözü Binali Yıldırım aldı. 

Binali Yıldırım'ın toplantının merkezinde olması ve açıklama yapmaya başlaması tepki çekti. Hükümette bir görevi olmayan Yıldırım'ın konuşmaya "Cumhurbanımızın talimatıyla buradayız" şeklinde söze başlaması dikkat çekti.

Toplantıda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yer almadı.

Yıldırım, İzmir'in Bornova ilçesindeki kriz merkezindeki bakanlarla birlikte düzenlediği basın toplantısında, AFAD'a göre 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Adeta zamana karşı bir yarış var. Bütün amaç, insanlarımızı sağ salim enkaz altından kurtarmayı başarmak. Bütün amaç insanlarımızı sağ salim enkaz altından kurtarmayı başarmak. Kayıplarımız var, umut ederim ki sayıları daha fazla artmaz. Enkaz altındaki hemşerilerimizi de sağ salim kurtarırız" dedi.

'KAN VE HARHANGİ BİR İHTİYAÇ YOKTUR'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum da deprem sonrasında 114 artçı deprem meydana geldiğini söyledi. Kurum, şunları söyledi:

"Tabii deprem aynı zamanda Çanakkale'de, Manisa'da, Muğla'da, Aydın ilimizde hissedildi. Arama tarama faaliyetleri şu an için bütün illerimizde devam ediyor. Diğer illerimizde sorun problem gelmedi. Ekiplerimiz yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Şu an için 17 enkazımız var, enkaz altında vatandaşlarımız var. 12 vatandaşımız hayatını kaybetti, 522 yaralı vatandaşımız var. Yaralılarımıza her türlü müdahale yapılmaktadır. Kan veya herhangi bir ihtiyaç söz konusu değildir. 4 binamıza ilişkin her binada her enkazın başında bir arama kurtarma ekibimiz fiilen çalışmaktadır. Ve bu ekiplerle afet koordinasyon merkezi iletişim halindedir. Şu an 1227 arama kurtarma ekibimiz fiilen çalışmaktadır. Yardım kuruluşlarımız şu anda 12 bin kişiye yemek vermişlerdir, gıda ile ilgili ihtiyaç söz konusu değildir. Vatandaşlarımız kendilerinin hasarlı olduklarını düşündükleri binaya hiçbir şekilde girmesinler."

'ENKAZ BÖLGELERİNDE GÜRÜLTÜ YAPMAYIN'

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli  de İzmirlilere geçmiş olsun dileğinde bulundu. Sahada kurtarma ekiplerinin enkaz altından çıkarmaya çalıştığı Buse ile konuştuğunu ifade eden Ekrem Pakdemirli, şunları söyledi:

"Yine Buse kızımızın yanında bir arkadaşı daha var İnci kızımız. Arkadaşlarımız çalışmaları yapıyorlar. İnşallah daha çok Buselerimiz kurtulur, binalarımızın altında kalan her vatandaşımız çıkar. Sadece birinci katı yıkılıp da orada çıkarılmayı bekleyen vatandaşlarımız da var. Hepimiz çok sabırsızız biliyorum ama yavaş yavaş ilerlememiz gerekiyor. Çünkü bina altında kalanlara zarar vermemek öncelik olmalı diye düşünüyorum. Bugün memleketimizde birçok ilde kuvvetli yağış var. Beş gün içerisinde İzmir ve çevresinde yağış beklenmiyor. Dışarda kalmak isteyen vatandaşlarımıza da bu bir artı olacaktır. Bugün gece beklenen en düşük sıcaklık 8 ila 11 arasında, gündüz beklenen en yüksek sıcaklık da 19 ila 22 derece arasında. Tabii hem basın mensuplarımızdan, hem İzmirli hemşerilerimizden hasarlı bölgelerde gürültü yapılmaması, ses çıkarılmaması, yakınları olmayanın buralara girmemesi; bu konuda gerekli tedbirler alındı."

Adalet Bakanı Gül de "Adliye hizmetlerimiz kesintisiz devam etmektedir. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla enkaz altındaki vatandaşlarımız için tüm imkanlar seferber edildi. Ceza infaz kurumlarında herhangi bir ölü ya da yaralı yok. Tüm kurumlarımız kriz masası başkanlığında süreci yürütecek. Ortak kederi ortak dualarla en az zararla atlatmaya çalışacağız. Tüm İzmir'e geçmiş olsun. Buse kızımız da çıkartılıyor. Hepsi sağlıkla çıkarılsın" diye konuştu.