Bakanlık destekli ‘bilim’ projesi… Sadece erkek öğrenciler için!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın mali desteğiyle yürütülen bir 'bilim' projesinin tanıtımında 'Erkek öğrencilere yöneliktir' ibaresinin yer alması dikkat çekti çekti.

Bakanlık destekli ‘bilim’ projesi… Sadece erkek öğrenciler için!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın mali desteğiyle Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından yürütülen “Ufukta Bilim Var Projesi”nin tanıtım afişinde ‘Erkek öğrencilere yöneliktir’ ibaresinin yer alması dikkat çekti.

Sadece erkek öğrencilerin katılabileceği ‘bilim ve teknoloji eğitimlerinin’ kodlama, robotic, temel mekatronik, astronomi, 3 B tasarım ve fen bilimleri derslerinden oluştuğu belirtildi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de Ufukta Bilim Var Projesi’nde, proje ortağı olarak yer aldı.

ODTÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilge Demirköz’ün Twitter’dan paylaştığı tanıtım afişi bir çok sosyal medya kullancısının da tepkisini çekti. Bilim eğitiminde cinsiyet ayrımcılığı yapılması “utanç vesikası” olarak nitelendirildi.