Neden limana çekildi? İki bakandan 'Oruç Reis' açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Türkiye'deki limana dönmesinin aylık periyotlarla gerçekleşen rutin bir faaliyet olduğunu bildirdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de geri adım atmadığını, Oruç Reis gemisinin limana bakım ve ikmal için çekildiğini söyledi.

Neden limana çekildi? İki bakandan 'Oruç Reis' açıklaması

Yunanistan ile Fransa arasında devam eden gerilim yükselirken, Türkiye'nin Oruç Reis gemisini limana çekmesi dikkat çekmişti. NATO ev sahipliğindeki görüşmeler öncesi geminin çekilmesini Yunanistan tarafın memnuniyetle karşılandıklarını duyurmuştu. CHP de adımı "taviz" olarak yorumlamıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Twitter hesabından yapılan açıklamada, Oruç Reis gemisinin 10 Ağustos’ta Akdeniz’de Demre-1 lokasyonunda sismik arama ve araştırma faaliyetlerine başladığı hatırlatıldı.

Geminin bugüne kadar söz konusu sahada 3 bin 525 kilometre sismik veri topladığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Oruç Reis, çalışma prensibi gereği ayda bir planlı bakım, personel değişimi ve sonraki görev hazırlıkları için limana dönmektedir. Aylık periyotlarla ikmal ve bakım için geminin limana dönmesi, her zaman gerçekleştirdiği rutin faaliyetidir. Gemi, ikmal ve bakım işlemlerinin ardından sismik arama ve araştırma faaliyetlerine devam edecektir."

Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin Akdeniz'de uluslararası hukuka dayanan arama ve sondaj faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğü belirtilerek, Yavuz ve Barbaros Hayreddin Paşa gemilerinin Doğu Akdeniz'de faaliyetlerine devam ettiği kaydedildi.

ÇAVUŞOĞLU: GERİ ADIM ATMA YOK

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da NTV canlı yayınında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de geri adım atmadığını, Oruç Reis gemisinin limana bakım ve ikmal için çekildiğini söyledi. Çauşoğlu, "Oruç Reis bakımda olduğu için NAVTEX yayınlanmadı. Gemi bakımdayken NAVTEX yayınlamanın anlamı yok. Bu bir geri çekilme olarak algılandı, muhalefet de böyle algıladı ama doğru değildir" ifadelerini kullandı.