Balıklı Rum Hastanesi’nde yangın

Zeytinburnu Balıklı Rum Hastanesi'nde yangın çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. İtfaiye ekiplerinin yangına müdahalesi sürüyor. Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy "Hastanenin huzurevi bölümünde çıktı. Duman sonrası hastaların tamamı tahliye edildi" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yaptıkları ortak basın açıklamasında herhangi bir can kaybının olmadığını söyledi. Yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları yapılıyor.

featured

Yangın, Balıklı Rum Hastanesi’nin Yaşlı Bakımevi bölümünün saat 12.30 sıralarında bilinmeyen nedenle çıktı.

İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederken, hastalar tahliye edildi.

yangın sonrası yaşlı ve hastalar, tekerlekli sandalye ve sedyelerle dışarı çıkarıldı. Bazı hastalar ambulanslarla Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’ne getirildi. Kontrolleri yapılan hastaların durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Tahliye edilenler, Topkapı Üniversitesi Topkapı Üniversitesi Kazlıçeşme Yerleşkesinin bahçesine getirildi.

104 HASTA DA TAHLİYE EDİLDİ

Hastanede yatan hasta sayısıyla ilgili Balıklı Rum Hastanesi’nin başhekimi Stati Leana, toplam hasta sayısının 104 olduğunu ifade etti.

Vali Ali Yerlikaya da, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri burada, AFAD burada. Orman Bölge Müdürlüğü Yangın Söndürme Helikopteri burada. İtfaiyenin yanında sağlık il müdürlüğümüz ambulanslarımızla beraber tahliye çalışmalarımızı da tamamladık. Hepimize büyük geçmiş olsun. 62 yaşlımız vardı. Bunların hepsi tahliye oldu. 42 kadar da yatan hastamız vardı. Bir bölümümüzde rehabilitasyon, yaşlılarımızın bakım yeri var. Toplam 104 vatandaşımız var. Bu tescilli yapıyı en kısa zamanda eski haline getirmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığımız, valiliğimiz hep beraber el birliğiyle buradaki yaraları sarmak da bizim boynumuzun borcu” diye konuştu.

İMAMOĞLU YANGIN BÖLGESİNDE

Balıklı Rum Hastanesi’nden paylaşımda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Balıklı Rum Hastanesi’nde çıkan yangına ekiplerimiz müdahale ediyor” dedi.

EKREM İMAMOĞLU: CAN KAYBI YOK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yaptıkları ortak basın açıklamasında herhangi bir can kaybı ve yaralı olmadığını, söndürme çalışmalarının sürdüğünü söyledi.Tüm hastaların tahliye edildiğini ve bir can kaybı yaşanmadığını söyleyen İmamoğlu, şunları kaydetti:

“Arkadaşlar kısa bir sürede kontrol altına alınacağını belirtiyor. 130 yıllık bir bina. Acil durumlar için havadan müdahale için hazır olunsa da bunun doğru olmayacağını düşünüyoruz. İçerde çalışan itfaiyeci arkadaşlar var ve binanın statik yapısının buna uygun olmadığı düşünülüyor. Esas olan can kaybının olmaması ve tüm gücümüzle müdahaleyi sürdürüyoruz.”

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği yetkilileri yangın nedeniyle şu ana kadar ölen ya da yaralanan olmadığını, 80’e yakın hastanın başka hastanelere sevk edildiğini bildirdi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Yangın bizleri fevkalade üzdü. Hepimize büyük geçmiş olsun. Can kaybımız, yaralanan vatandaşımız söz konusu değil. İtfaiyeden aldığımız bilgi, sebebini bilmiyoruz. Yapılan incelemeler sonucu yangının sebebi ortaya çıkacak. Tahliye çalışmalarımızı tamamladık. 62 yaşlı, 42 yatan hasta tahliye edildi. 104 hasta nakledildi. Burası bize emanet. Tarihi, kadim şifa merkezi. Bu tescilli yapı en kısa zamanda eski haline getirmek için el birliğiyle yaraları sarmak boynumuzun borcu” dedi.

‘HEPSİ TAHLİYE EDİLDİ’

NTV canlı yayınına telefonla katılan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy “Hastanenin huzurevi bölümünde çıktı. Duman sonrası hastaların tamamı tahliye edildi. Şu anda kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Erken fark edilip hastalar tahliye edildi. 100 kadar yaşlımızın kaldığını öğrendim. Yangın büyümeden hepsi tahliye edildi” dedi.

Hastanede çıkan yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları yapılıyor.

BALIKLI RUM HASTANESİ’NİN TARİHÇESİ

Rum cemaati tarafından 1753 yılında kurulan Balıklı Rum Hastanesi, Balıklı Rum Hastanesi Vakfı tarafından yönetiliyor. Hastane, cemaatin talep ve ihtiyacı üzerine, Sultan 2’nci Mahmud Han’ın ferman ve tahsisiyle 1839 yılında bugünkü yerine taşındı.

Hastane geriatri (yaşlı bakımı), psikiyatri ve bağımlılık konularında uzmanlaşmış durumda. Ruh ve sinir hastalıkları servisi, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden sonra İstanbul’daki en büyük ikinci servisi olarak biliniyor. Ahşap hastane binaları 1790 yılında çıkan yangında yok olunca Patrik 7. Neofitos’un ve Bab-ı Ali tercümanı Yorgo Humuzi’nin katkısı ile yeniden inşa edildi.

1794 yılında yapılan bir düzenleme ile kurum, kronik hastaları ve sokaklarda yaşayan insanlarla dilencileri kabul eden bir kurum haline geldi. Balıklı Meryem Ana Kilisesi’nin yönetimi hastaneye verildi. Eğrikapı’daki Meryem Ana Kilisesi, müştemilatında psikiyatri hastalarını kabul ettiği için 1816’da hastaneye bağlandı. 1894 depreminde hastanenin zarar görmesi üzerine yeni binalar inşa edildi. Bugün hizmet veren binalar, o dönemde inşa edilmiştir. Hastane, 1991 yılında restore edildi. 1994 yılında bünyesinde alkol ve madde bağımlılığı tedavisi için Türkiye’nin ilk özel kliniği kuruldu.

‘HASTALAR ÇOK YAŞLIYDI, YANGININ ÇIKTIĞI ALANDA KALANLAR VARDI’

Zeytinburnu Balıklı Rum Hastanesi Yaşlı Bakımevi’nde çalışan Serkan Kapı, “İlk çatıda köşede yangın başladı. İtfaiye biraz oyalandı ama söndürmeye başladılar. Çatı katı komple yanıyordu. Biz o sıra hastaları çıkardık. Elimizden gelen her şeyi yaptık. Hastalar çok yaşlıydı, vatandaşlar ve hasta bakıcılarla birlikte yaşlıları çıkardık. Yangının çıktığı alanda da kalanlar vardı” dedi.

‘KONTROLE GELDİM BURADA KALDIM’

Hastaneye kontrole gelen Süleyman Kuru, “Ben kontrole geldim, burada kaldım. Kayıt almıyorlar, yangını görmüştüm itfaiye ile birlikte girdik” diye konuştu.

Torununu göz muayenesi için hastaneye getiren Mustafa Turan, “Torunumu hastaneye getirdim. Randevu aldığımız için mecbur bekleyeceğiz ama doktorlar gelmedi. Göz doktorunu bekliyoruz. Yangından sonra doktorlar gitti” dedi.

‘ÇIĞLIK SESİ DUYDUM’

Ailesini ziyarete gelen, yangını ilk görenler arasında olan Süleyman Gök ise, “Burası sakin bir hastane. Hastamızı görmeye geldim. ‘Yangın’ diye bir çığlık sesi duydum. Hemen acile gittim, güvenliklere haber verdim. Çok küçük bir yangındı, alev bile yoktu” şeklinde konuştu.

Hastaları tahliye eden hasta bakıcılarının aileleri de çocukları için hastaneye koştu. Gelini için hastaneye gelen Ayşe Hürkaya, “Gelinim hasta bakıcı. Başka bölümde yangın çıktı ama kızım gitti, sonuçta hepsi can” dedi.

‘BİZE HEMŞİRE HANIM HABER VERDİ’

Tahliye işlemlerini gerçekleştiren Hasta Bakıcı ise, “Aniden oldu, bize hemşire hanım haber verdi. Hepsini kurtardık” dedi.

Ayrıntılar geliyor…

Balıklı Rum Hastanesi’nde yangın

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!