Barış Pehlivan’ın denetimli serbestlik başvurusu reddedildi

5. kez cezaevine giren Cumhuriyet gazetesi yazarı gazeteci Barış Pehlivan için yapılan denetimli serbestlik başvurusuna savcılık olumsuz yanıt verdi. Şimdi gözler Silivri 2 Nolu İnfaz Hakimliği'ne çevrildi.

featured

Marmara Açık Cezaevi’ne giren Pehlivan, temmuz ayında çıkarılan COVID-19 izinlisi hükümlülerin tekrar cezaevine girmesini engelleyen yasadan da muaf tutuldu.

Pehlivan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, karar sonrası sosyal medya hesabından bir açıklama yayımladı.

Ersöz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Gazeteci Barış Pehlivan için Silivri İnfaz Hakimliği’ne yaptığımız “şikayet kanun yolu” başvurusunda, Savcılık Mütalaası olumsuz geldi. Savcı, “şikayet kanun yolunun reddini” talep etti. Barış Pehlivan’ın Cezaevinde kalması talep edildi. Kanunu “özgürlükçü” yorumlayacak Savcılara ve Hakimlere ihtiyaç var demiştik ama mütalaada, “yeni yasal düzenlemeyi” bırakın, “hukuki yorum” adına hiçbir gerekçe göremedik. Şimdi son söz, Kararı verecek Silivri 2 Nolu İnfaz Hakimliği’nde…”

CEZAEVİNDEN İLK MESAJ

Gazeteci Barış Terkoğlu, cezaevine giren Pehlivan ile telefonda görüştüğünü sosyal medya hesabından bildirdi.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Terkoğlu, “Barış’la ilk telefon görüşmemizi yaptık. Bütün dostlarına selam iletti. Morali iyi. Kendinden çok, memleket için üzülüyor. Daha önce de olduğu gibi, güçlenerek çıkacağından emin. Gazeteciliği sürdürmenin imkanlarını hazırlıyor. “Yola devam” diye bitirdi. Öyleyse yola devam…” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Barış Pehlivan daha önce 3 yıl 9 ay ceza aldığı ve 6 ay hapiste kaldıktan sonra tahliye edildiği dava nedeniyle dün yeniden cezaevine girdi.

Cezaevi önünde açıklama yapan Pehlivan, “Bana haftalardır bir açıklama yapılmasını istiyorum. Neden ben bu ülkenin meclisinden çıkan ve beni de kapsayan yasadan faydalandırılmıyorum” dedi.

 

Barış Pehlivan’ın denetimli serbestlik başvurusu reddedildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!