Barış Pehlivan’ın denetimli serbestlik talebi reddedildi

Gazeteci Barış Pehlivan'ın avukatı Hüseyin Ersöz başvurunun kabul edilmemesine tepki göstererek "Cezaevi Müdürlüğü bu kanunun uygulanma şartlarını göz ardı etmiş. 'Barış Pehlivan hakkında uygulamayacağız' demiş. Kendisini kanun koyucunun yerine koymuş" ifadelerini kullandı.

featured

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, 2 Ağustos’ta yayımlanan köşe yazısında 3 yıl 9 ay ceza aldığı ve 6 ay hapiste kaldıktan sonra tahliye edildiği dava nedeniyle 5. kez cezaevine gireceğini duyurmuştu.

31 Temmuz’da çıkartılan denetimli serbestlik düzenlemesinden faydalanmak için Bakırköy 5. İnfaz Hakimliği’ne avukatı Hüseyin Ersöz aracılığıyla talepte bulunan Barış Pehlivan’ın başvurusu, ‘şartları oluşmadığı’ gerekçesiyle reddedildi.

Ersöz, sosyal medya aracılığıyla konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Bir kez daha denetimli serbestlik talebinde bulunacaklarını belirten Ersöz, şu ifadeleri kullandı:

“Gazeteci Barış Pehlivan’ın Denetimli Serbestlik düzenlemesinden faydalanması için Bakırköy 5. İnfaz Hakimliği’nden talepte bulunmuştuk. Hakimlik Dilekçemizi Marmara Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne göndermişti. Cezaevi tarafından verilen yanıtta, Barış Pehlivan hakkında denetimli serbestlik şartları oluşmadığı ifade edilerek talebin “yerine getirilemediği” belirtilmiş.

Yazı içeriğinde, 15 Temmuz’da yürürlüğe giren 7456 Sayılı Kanunun Geçici 10. Maddesi ile ilgili bir değerlendirme ise hiçbir şekilde yok. Bu ne mi demek? Cezaevi Müdürlüğü bu Kanunun uygulanma şartlarını gözardı etmiş; Barış Pehlivan hakkında uygulamayacağız demiş. Kendisini Kanun Koyucunun yerine koymuş.

Şöyle anlatalım; 7456 Sayılı Kanunda, bu düzenlemeden kimlerin faydalanamayacağı teker teker sayılmış halde. Kanun Koyucu, Barış ve onun durumunda olanları bir istisna olarak düzenlememiş. Bu durumda, Cezaevi Müdürlüğü’nün yaptığı gibi genel hükümlere atıfla, özel bir düzenlemeyi yok saymak hukuka aykırıdır. Cezaevi Müdürlüğü’nün bu kararına Bakırköy İnfaz Hakimliği’nde itiraz edeceğiz ve Barış Pehlivan hakkında Denetimli Serbestlik Kararı verilmesini bir kez daha talep edeceğiz. Hakimliğin vereceği Karar, Hukuk Devleti standartlarımızın da ölçüsü olacak. #BarışınHakkı #İfadeHürriyeti”

Barış Pehlivan’ın denetimli serbestlik talebi reddedildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!