Barış Pınarı Harekatı’nda 3. gün

Barış Pınarı Harekatı'nın üçüncü gününde 399 terörist etkisiz hale getirildi, şehit asker sayımız 4'e yükselirken 14 köy YPG/PKK'dan kurtarıldı.

Barış Pınarı Harekatı’nda 3. gün

Milli Savunma Bakanı Akar ve komuta kademesi, Bakanlıktaki toplantıda Barış Pınarı Harekatı’nda gelinen son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Milli Savunma Bakanı Akar açıklamasında “Harekat, planladığımız şekilde başarıyla devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Akşam saatlerinde yapılan açıklamada etkisiz hale getirilen terörist sayısının 399 olduğu belirtildi.

3 ASKER ŞEHİT

Suriye’nin terör örgütü PKK/PYD kontrolündeki Tel Rıfat bölgesinden Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Azez’e yakın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait üsse havanlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 2 askerimiz şehit oldu.

Şehitler Piyade Uzman Çavuş Abdulhamit Bilgen ve Piyade Uzman Onbaşı Yunus Mermer’in naaşı, Gaziantep Adli Tıp Kurumundaki işlemlerinin ardından tören için Gaziantep Havalimanına getirildi.

Şehitler, buradaki törenin ardından memleketleri Konya ve Bilecik’e uğurlandı.

Şehit Abdulhamit Bilgen’in dün doğum günü olduğu öğrenildi.

Milli Savunma Bakanlığı akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Uzman Çavuş Hacı Bebek’in de şehit olduğunu açıkladı.HABERE GİT

İKİ SİVİL ŞEHİT

Terör örgütü YPG/PKK’nın Suriye’de işgali altındaki bölgelerden, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki sivillere yönelik yaptığı havan mermili saldırıda 2 kişi şehit oldu, 2 kişi yaralandı. Mardin’in Nusaybin ilçesinde YPG/PKK’lı teröristlerce sivillere yönelik düzenlenen havanlı saldırıda çok sayıda kişi yaralandı. HABERE GİT

( ANADOLU AJANSI )

HAREKATTAN NOTLAR…

Barış Pınarı Harekatı kapsamında Akçakale’nin karşısındaki Tel Abyad’daki terör örgütü YPG/PKK hedeflerine obüs atışları yapılıyor.

Terör örgütü YPG/PKK üyeleri ise Tel Abyad ilçe merkezi batısı ve doğusunda, TSK’ye ait SİHA’ların görüntü almasını ve uçakların hedeflerini vurmasını engellemek için lastik ve mazot yakıyor. Yanan lastik ve mazot nedeniyle gökyüzünde siyah bulutların oluştuğu görüldü. Ayrıca ilçenin güneybatısından da aralıklı olarak silah ve doçka sesleri geliyor.

TERÖRİSTLER LASTİK VE MAZOT YAKIYOR

Terör örgütü YPG/PKK üyeleri Tel Abyad ilçe merkezi batısı ve doğusunda, TSK’ye ait SİHA’ların görüntü almasını ve uçakların hedeflerini vurmasını engellemek için lastik ve mazot yakıyor. Yanan lastik ve mazot nedeniyle gökyüzünde siyah bulutların oluştuğu görüldü.

Terör hedeflerinin savaş uçakları ve topçu birlikleri tarafından ateş altına alınmasıyla karadan da Türk komandoları giriş yaparak, ilerlemeye başladı. Sivillerin zarar görmemesi için hassas davranarak, titizlikle ilerleyen TSK bazı noktalarda sıcak çatışmaya girip, teröristleri etkisiz hale getirmeye başladı.

14 KÖY TERÖRİSTLERDEN TEMİZLENDİ

Havadan ve karadan ateş altına alınan teröristlerin kontrolündeki Tel Abyad ile Resulayn kentlerinin kırsalındaki 14 köy, PKK/YPG’den arındırılarak, güvenli hale getirildi. Teröristlerden kurtarılan köylerde tuzaklanmış patlayıcı olup, olmadığının kontrolü yapılırken, buralardaki terör örgütünün tahkimatları da tahrip edildi. TSK’nın ele geçirdiği köyler ile terör örgütünün bazı kritik noktalardaki ikmal yollarını da kestiği belirtildi. Ele geçirilen köylerde teröristlerin sığınak ve tünel hazırlayarak, hem sızma girişimi hem de kaçış yolları planladığı, bazı köylerde ise PKK/YPG’li teröristlerin silah ve kamuflajlarını bırakarak, kaçtığı ortaya çıktı.

Terör örgütü YPG/PKK üyeleri Tel Abyad ilçe merkezi batısı ve doğusunda, TSK’ye ait SİHA’ların görüntü almasını ve uçakların hedeflerini vurmasını engellemek için lastik ve mazot yakıyor. Yanan lastik ve mazot nedeniyle gökyüzünde siyah bulutların oluştuğu görüldü. (AA)

GAZETECİLERE SALDIRI

Nusaybin’de Barış Pınarı Harekatı’nı takip eden gazetecilere Kamışlı tarafından ateş açıldı. Keskin nişancı saldırısı sonrası iki gazeteci cam kırıkları nedeniyle hafif yaralandı. Terör örgütü PKK/YPG gazetecilerin bulunduğu noktaya ikinci kez saldırı düzenledi. Yaralanan olmadı. İkinci saldırının ardından özel harekat gazetecileri bulundukları yerden tahliye etti. HABERE GİT

7 SİVİL ŞEHİT OLDU

Havadan ve karadan ateş altına alınan Tel Abyad, Resulayn ve Kamışlı bölgesindeki teröristlerin dün roket ve havan ile düzenlediği saldırılarda, Mardin’in Nusaybin ilçesinde anne ile 2 kızı, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 2 çocuk ve Akçakoca ilçesinde ise 1’i bebek, diğeri memur 2 sivil şehit oldu. Saldırılarda toplam 85 kişi de yaralandı.

SİVİL ŞEHİTLER SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

İlgili haber: Barış Pınarı şehitlerine veda…