Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili bazı paylaşım ve haberlere soruşturma

İstanbul, İzmir ve Ankara başsavcılıkları Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bazı sosyal medya paylaşımları ve haberlere ilişkin soruşturma başlattı.

Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili bazı paylaşım ve haberlere soruşturma

İstanbul, İzmir ve Ankara başsavcılıkları, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bazı sosyal medya paylaşımları ve haberlerde terör propagandası yapıldığı gerekçesiyle soruşturma başlattı.

TERÖR PROPAGANDASINA İNCELEME

Türk Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK) Fırat’ın doğusunun terör örgütlerinden arındırılmasına yönelik başlatılan ‘Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından basın açıklaması yapıldı. Harekat üzerinden sosyal medyada terör propagandası yapanlara yönelik yasal işlem başlatıldığının ifade edildiği açıklamada, “Ulusal güvenliğin gereği olarak güney sınırımızdaki terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla Barış Pınarı Harekatı yapılmıştır. Güvenlik güçlerimizce başlatılan harekat dolayısıyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör örgütü propagandası niteliğinde sosyal medya veya diğer basın yayın yolları ile paylaşımda bulunanlar hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yasal işlem başlatılmıştır” denildi.

SOSYAL BARIŞI VE İÇ HUZURU HEDEF ALAN HER TÜRLÜ HABER…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan açıklamada da şu ifadeler yer aldı: “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirmekte olduğu ‘Barış Pınarı Harekatı’ üzerinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal barışını, iç huzurunu, birliğini ve güvenliğini hedef alan; bu amaca hizmet mahiyette, her türlü yönlendirici haber, yazılı görsel yayın, operasyonel amaçlı sosyal medya hesapları ile birlikte kişi yada kişiler tarafından suç oluşturan eylemlere yönelik Türk Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri uyarınca inceleme ve tespitler yapılmakta olup, yasak gereğine tevessül edilmektedir.”

ANKARA BAŞSAVCILIĞI’NDAN YAZILI AÇIKLAMA

İzmir ve İstanbul’un ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da terör propagandasına ilişkin soruşturma başlattığını duyurdu. Başsavcılık tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak, sosyal medyada yer alan paylaşımları ve bir kısım haber sitelerindeki yayınları yapanlar hakkında, ‘terör örgütü propagandası yapma’, ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini alenen aşağılama’, ‘suçu ve suçluyu övme’ suçlarından Cumhuriyet başsavcılığımızca resen soruşturma başlatılmıştır” denildi.