‘Barış Pınarı’ İBB Meclisi’ni böldü

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde bulunan siyasi parti grupları, 'Barış Pınarı Harekatı' il ilgili ortak deklarasyon yerine ayrı deklarasyon yayımladı. AKP ve MHP, ortak deklarasyon yayımlarken, CHP ile İYİ Parti ayrı ayrı açıklama yaptı. CHP'nin diğer partilerden farklı olarak terörle mücadele amaçlı yürütülen harekâtı 'savaş' diye nitelemesi dikkat çekti. CHP grubu adına yapılan açıklamada, 'Emperyalizmin çıkarları uğruna askerlerimizin bir savaşa gönderilmesi üzücüdür' ifadeleri yer aldı.

‘Barış Pınarı’ İBB Meclisi’ni böldü

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde bulunan siyasi parti grupları, ‘Barış Pınarı Harekatı‘ il ilgili ortak deklarasyon yerine ayrı deklarasyon yayımladı. AKP ve MHP, ortak deklarasyon yayımlarken, CHP ile İYİ Parti ayrı ayrı açıklama yaptı. CHP’nin diğer partilerden farklı olarak terörle mücadele amaçlı yürütülen harekâtı ‘savaş’ diye nitelemesi dikkat çekti. CHP grubu adına yapılan açıklamada, ‘Emperyalizmin çıkarları uğruna askerlerimizin bir savaşa gönderilmesi üzücüdür’ ifadeleri yer aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde bulunan siyasi parti grupları, ‘Barış Pınarı Harekatı’ il ilgili ortak deklarasyon yerine ayrı deklarasyon yayımladı. Zamanlamada yaşanan sıkıntı nedeniyle AKP ve MHP, ortak deklarasyon yayımlarken, CHP ile İYİ Parti ayrı ayrı açıklama yaptı.

İBB Meclisi ekim ayı toplantılarının ilk günü, şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplanan meclisin açılışında söz alan, AKP İBB Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş, ‘Barış Pınarı Harekatı’ için ortak deklarasyon yayımlamak istediklerini; ancak CHP ve İYİ Parti’nin buna destek olmadığını söyledi. CHP’li üye Ali Gökmen ise ortak deklarasyon teklifinin kendilerine dün iletildiğini, metin hazırlamak için zamanın yeterli olmadığını, ortak deklarasyonun perşembe günü yapılmasını önerdiklerini; ancak AKP’nin bunu kabul etmediğini söyledi.

AKP-MHP: SÖZ KONUSU OLAN MİLLİ GÜVENLİĞİMİZ

AKP’li Gökkuş, daha sonra AKP ve MHP’nin imzaladığı ortak metni okudu. Harekatın, Türkiye için tercih değil zorunluluk olduğunu, sınırda oluşturulmak istenen terör koridorunun ülke için tehdit olduğunu belirten Gökkuş, ‘Barış Pınarı Harekatı’nın en önemli unsurlarından birinin de Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması olduğunu vurguladı. Gökkuş, “Türkiye, Suriye halkının ve Türk halkının güvenliğini, refahını ve huzurunu istemektedir. ‘Barış Pınarı Harekatı’ bu çerçevede değerlendirilmedir. Bu çerçevede belediye meclisi olarak ‘Barış Pınarı Harekatı’nda kahraman Mehmetçiğin yanında olduğumuzu bildiriyoruz. İnanıyoruz ki gün, her türlü siyasi görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak, bir ve beraber olma günüdür. Çünkü söz konusu olan milli güvenliğimizdir, ülkemizin bekasıdır. Harekatın başarıyla tamamlanacağına yürekten inanıyor, fedakar askerimize muvaffakiyet diliyoruz” dedi.

CHP: ASKERLERİMİZİN BİR SAVAŞA GÖNDERİLMESİ ÜZÜCÜ

CHP’li Meclis üyesi Ali Gökmen’in okuduğu bildiride ise özetle şöyle denildi:

“Misak-ı Milli sınırlarımızı korumak, halkımızın güvenliğini sağlamak, ülkemizi iç ve dış düşmanlara karşı savunmak, ordumuzun temel görevidir. Ancak emperyalizmin çıkarları uğruna askerlerimizin bir savaşa gönderilmesi üzücüdür. Keşke komşularımızda iç savaşlar başladığında ülkemizi yöneten irade, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ sözlerine azıcık değer verseydi. Tek yapmamız gereken, sınırlarımızın güvenliğini sızmalara ihtimal vermeyecek düzeyde güvenli hale getirmektir. Ne bu taraftan Suriye’ye geçişlere ne de Suriye’den bu tarafa geçişlere izin vermemeliydik. Şu an için en büyük dileğimiz, şehit haberlerinin gelmemesi ve en kısa sürede askerlerimizin sağ salim bir şekilde evlerine dönmeleridir. ‘Barış Pınarı Harekatı’ adı altında yapılan bu operasyonda Allah, ordumuzun yardımcısı olsun.”

İYİ PARTİ: BUGÜN TEK BİR PARTİ VAR O DA ‘ALBAYRAK PARTİSİ’

CHP grubunun bildirisinin ardından İYİ Parti İBB Meclis Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan da konuşma yaptı. Harekatı desteklediklerini vurgulayan İYİ Parti’li Özkan, “İYİ Parti’nin ‘Barış Pınarı Harekatı’na bakışı ve duruşu, Genel Başkanımız Meral Akşener’in ‘Bugün tek bir parti vardır o da ‘Albayrak Partisi’dir’ söylemine tam bağlılıktır. Bu vesile ile ‘Barış Pınarı Harekatı’nda hayatını kaybeden kahraman şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet, ailelerine ve büyük Türk milletine başsağlığı, yaralanan Mehmetçiğimize de acil şifalar diliyorum. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı, Türk devletini terör örgütüyle diyaloğa çağıran sözleri yüzünden kınıyorum. Bunun cevabını KKTC halkı, eninde sonunda verecektir ve buna karşın gerçek bir Türk devlet adamı sorumluluğunda KKTC Başbakanı Sayın Ersin Tatar’ın ‘Barış Pınarı Harekatı’ konusundaki sorumlu açıklamaları için de İYİ Parti grubum adına kutluyorum” dedi.