Barış Yarkadaş, SBK’nın 'polis ve yargı' ayağını yazdı 

Korkusuz yazarı Barış Yarkadaş bugünkü yazısında, kara para aklamakla suçlanan ve ABD’nin talebi üzerine Avusturya’da tutuklanan firari iş adamı Sezgin Baran Kormaz’ın ‘yargı ve polis ayağını’ kaleme aldı.

Barış Yarkadaş, SBK’nın 'polis ve yargı' ayağını yazdı 

“SBK’nın uçağına binenler kadar SBK’nın ‘saltanat kayığı’nda dolaştırdığı halde ismi hiç deşifre olmayanlar da var… Örneğin, bir süre önce görevden uzaklaştırılan ve başka bir sebepten dolayı açığa alınan etkili bir polis şefinden hiç kimse söz etmiyor. Bu polis şefi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde önemli görevlerde bulundu" diyen Yarkadaş, "SBK’yı yargı çevresiyle tanıştıran Bakırköy’den Çağlayan’a dek tüm adliyelerde savcı ve hakimlerle ilişki kurmasını sağlayan polis şefinin ilişkileri mercek altına alınırsa, SBK’nın “yargı ve polis ayağı” da ortaya çıkarılmış olur.” ifadelerini kullandı. 

Yarkadaş, yazısını şöyle sürdürdü:

“İşte o zaman, SBK’nın malvarlığı üzerindeki tedbirin

ve yurt dışına çıkış yasağının nasıl kaldırıldığı da anlaşılır. SBK bugüne dek bu kadar rahat hareket ettiyse, bunu sadece siyasete değil, polis ve yargı dünyasına da borçluydu.

Şimdi bu isimlere odaklanarak, SBK’nın yargı – medya – siyaset ve polis ayağını deşifre etmek gerek… Bunu yapabildiğimiz takdirde, kara paradan kimlerin nemalandığı ve Türkiye’nin nasıl bir suç cennetine dönüştürüldüğünü de çorap söküğü gibi ortaya çıkarırız…”