‘Barış’a hapis, Hülya’ya korku, kaleme gözdağı’

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu'nun tutuklanmasının ardından Odatv'nin yayını da durduruldu. Siteye erişim engeli geldi. Karara tepkiler devam ediyor.

‘Barış’a hapis, Hülya’ya korku, kaleme gözdağı’

Gazeteci Barış Terkoğlu’nun tutuklanmasının ardından Odatv’nin Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan da, sitede yayınlanan MİT mensubunun cenazesi haberleriyle ilgili bugün ifade verecek. Dün gece de Odatv’ye erişim engeli getirildi.

Karara tepki gösteren Sözcü yazarı Necati Doğru, uygulamaların gazeteciliğe gözdağı olduğunu yazdı.

Doğru’nun yazısının satır başları şöyle:

“Hülya ile Barış “kaçacak kalemler” değildi.

Barış, gece saat 04.00’da gözaltına alındı. 15 saat ifade vermek için savcı odasının önünde bekletildi. İfadesi alındı. Tutuklandı. Barış’a hapis. Hülya’ya korku. Kaleme gözdağı.

Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç, genç gazeteciler.

Hayatını kalemine zincirlemiş, hiçbir gücün esiri olmadan; gizlenenleri, örtülenleri, kumpasları, FETÖ sızmalarını, atılan çamurları, sıvanmak istenen lekeleri yazan idealist özgür kalemler. Libya’da şehit düşen MİT görevlisi albayın, toprağa verilmesini anlatan haberi muhabir Hülya Kılınç ile birlikte duyurmuşlar.

Haberde şehit albayın soyadını kullanmamışlar, ailesini açığa çıkartacak açık bilgilere de yer vermemişler. Bu cenaze töreninin yapılacağını bütün Türkiye zaten biliyordu.

Milletvekili Ümit Özdağ, şehit albayın, ismini ve soy ismini de vererek açıklamıştı. Bu açıklama Ankara’da TBMM binasının içinde yapılmıştı.

Milletvekili Ümit Özdağ’ın açıklamasından önce de MİT mensubunun şehit düştüğü zaten söylenmişti. Cumhurbaşkanı da şehit albayın memleketini konuşmasında dile getirmişti. Yani bu haberin gizliliği kalmamıştı. Muhabir Hülya Kılınç, Haber Müdürü Barış Terkoğlu, “Bilineni yayınladıkları” için MİT Kanunu’na aykırı davranmaktan tutuklandılar. Barış yatar, çıkar. Hülya yatar, çıkar. Yine yazarlar. Barış ve Hülya gibi yazarlar “özgür yazmaya cüret etmiş” kalemler…

Hülya ile Barış! Bilineni yazdılar.

Hapse konuldular.

Adalet hüküm giydi.

Hukuk kelepçelendi.

Kaleme gözdağı verildi!

Hülya ile Barış içerideyken dışarıdaki “Barış”lar ile “Hülya”lar yazmaya devam ederler.

Çünkü “özgür gazeteciliğe” ihtiyaç devam ediyor.

İktidara itaat etmek için deliren kalemler okunmuyor, onların yazdığı gazeteler satmıyor.

Gazete okurunda demokrasiye derin bir vefa duygusu var.

Türkiye’de demokrasiye bağlılık yüzde 70’e çıktı.”