Terkoğlu ve Pehlivan hakkında iddianame hazırlandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Odatv'de yayınlanan MİT mensubunun cenazesine ilişkin haberle ilgili soruşturmasını tamamladı. Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu'nun da aralarında bulunduğu gazeteciler hakkında dava açıldı. 

Terkoğlu ve Pehlivan hakkında iddianame hazırlandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Haber Müdürü Barış Terkoğlu, muhabir Hülya Kılınç ve Yeniçağ yazarı Murat Ağırel’in de aralarında bulunduğu 8 kişi hakkında ‘MİT mensubunu ifşa’ iddiasıyla yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

Barışların avukatlarından Hüseyin Ersöz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Hülya Kılıç hakkındaki iddianame hazırlandı. Tutuklu Gazeteciler hakkındaki davada İddianame Kabul Kararına kadar, kısıtlama devam edeceğinden ‘sözde’ suçlamaları öğrenmek için bekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Avukat Kazım Yiğit Akalın da sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: “Barış’lar ve diğer tutuklu gazetecilerin soruşturması UYAP’ta kapanmış görünüyor. İddianame yazılmış ve Mahkemeye gönderilmiştir. Azami 15 günlük iddianame kabul süreci var, Barış’lar ve diğer gazetecilerin Tensip Kararı ile TAHLİYELERİNİ BEKLİYORUZ.!! İddianame kabul olmadan iddianame içeriğini UYAP üzerinden görmemiz mümkün değil. Ancak bakalım dün olduğu gibi, İddianame de biz daha göremeden basına SIZDIRILACAK MI?”

AA ve DHA’da yer alan haberlere göre, iddianamede 8 kişi hakkında “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” suçundan beşer yıldan onar yıla, “istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” suçundan dörder yıldan onar yıla kadar hapis cezası istendi.

NE OLMUŞTU?

Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç, daha önce Meclis’te İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ’ın açıkladığı ve 3 Mart 2020 tarihinde Odatv’de yayınlanan Libya’da şehit düşen MİT görevlisinin cenazesine ilişkin haber nedeniyle ‘İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa’ ettikleri iddiasıyla tutuklanmıştı.