Barzanilerde ‘Pençe-Kilit’ rahatsızlığı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden Türk ordusunun Pençe-Kilit operasyonuna ilişkin "Peşmerge her zaman olduğu gibi savunma mevzilerindedir, duyarlıdır ve hiç bir yerleşim yerinin çelişkili tarafların kendi sorunlarını halletmek için nüfuz alanı yapılmasına izin vermeyecektir." açıklaması yapıldı.

featured

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Peşmerge Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde bölücü terör örgütü PKK’ya yönelik karadan ve havadan “Pençe Kilit” adıyla başlattığı operasyon hakkında açıklama yaptı.

Peşmerge Bakanlığı, bazı medya organlarında peşmergenin operasyonunda yer aldığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu bildirdi.

Rudaw’ın haberine göre açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

‘İFTİRA’

“Türk ordusunun Kürdistan Bölgesi’ndeki sınır bölgelerinde başlattığı operasyonun ardından bazı sorumsuz basın organları, Kürdistan Peşmergelerinin operasyona katıldığı veya destek verdiği yönünde iftiralara yer verdi.

Peşmerge Bakanlığı olarak tüm bu iddiaları reddediyor ve Peşmerge güçlerinin hiçbir şekilde operasyona katılmadığını ve harekete geçmediğini beyan ediyoruz.

TÜRKİYE’YE SUÇLAMA

Peşmerge her zaman olduğu gibi savunma mevzilerindedir, duyarlıdır ve hiç bir yerleşim yerinin çelişkili tarafların kendi sorunlarını halletmek için nüfuz alanı yapılmasına izin vermeyecektir. Çünkü Kürdistan halkı uzun yıllardan beridir bölgesel çekişmelerin bedelini ödüyor ve büyük zararlar görüyor. Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın egemenliğine saygı duyulması gerektiğini vurguluyoruz”

Barzanilerde ‘Pençe-Kilit’ rahatsızlığı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 11 ay önce

    Kürdistan bölgesi ne ola ki? Benim bildigim bir Irak var ve ondan baska da ülke tanimam.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!