Barzanilerden CHP analizi: Erbil ziyareti Kürtlerle kurulan yeni ilişki biçiminin sonucu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı başkanlığındaki heyetin Erbil ziyaretini analiz eden Rudaw, ziyaretin 'Kürtlerle kurulan yeni ilişki biçiminin sonucu' olduğunu ortaya koyan bir haber yayımladı.

Barzanilerden CHP analizi: Erbil ziyareti Kürtlerle kurulan yeni ilişki biçiminin sonucu

CHP'li vekiller, daha önce eleştirdikleri bölgesel yönetimin sözde bayrağı önünde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani ile Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı başkanlığındaki heyette, CHP Dış Politika Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, Parti Meclisi üyesi Nevaf Bilek, Prof. Dr. Mehmet Hasan Eken ile Enver Ömür Polat da yer aldı.

Ziyaret sonrası konuşan Salıcı, “Çok sıcak karşılandık. Bu kadar sıcak karşılanmaktan dolayı büyük mutluluk duyduk. Bu bizim Cumhuriyet Halk Partisi olarak ilk ziyaretimiz ama emin olun son ziyaretimiz olmayacak” dedi.

Barzanilerin yayın organı Rudaw ise temasları analiz eden bir haber yayımladı. 

Diyarbakır merkezli Rawest Araştırma Direktörü Reha Ruhavioğlu’nun görüşlerine yer verilen haberde, Ruhavioğlu şu ifadeler kullandı:

“Bu ziyaret CHP’nin 2018’den bu yana Kürtlerle kurduğu yeni ilişki biçimin bir sonucu. CHP’ye Kürtlerle ilişkilere ve Kürt meselesine makro ölçekte yaklaşmadığı şeklinde eleştiriler vardı. Yine bölgede Kürt taraflar, kanaat önderleri ile görüşmelerde kendilerine Kürt Bölgesel Yönetimi ile ilişki geliştirmeleri gerektiği yönünde tavsiyeler vardı. CHP bu eleştirileri ve tavsiyeleri kabul ediyordu, karşı taraftan da bir adım bekliyordu.

Bu ziyaret, CHP’nin Kürt meselesine daha uzun vadeli ve bütüncül bir yaklaşımı benimsediğini ve bundan karar kıldığını gösteriyor. Aynı zamanda, Türkiye’de iktidara alternatif olarak CHP’nin dış politikada nasıl bir yol izleyeceği sorularına da yanıttır. İsmen de olsa ‘Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’ adıyla bir çalışma başlatılmış olması bu konuda bir fikir veriyor. Böyle bir ziyaretin Erbil’den başlamış olması ayrıca sembolik bir önem taşıyor.

Diğer taraftan bu ziyaret, Kürdistan Bölgesel Yönetimi için de önemli. Çünkü Türkiye ile ilişkilerin Erdoğan ve AK Parti tekelinde yürütüldüğü, Türkiye’nin diğer aktörleri ile ilişki kurulmadığı şeklinde bir eleştiri vardı. Yine eğer diğer partilerle bir ilişki olursa bunun Ankara’da nasıl bir tepkiye yol açacağı hesaplanıyordu ki farklı bir reaksiyon olacağını sanmıyorum. Dolayısıyla bu her iki taraf açısından da bir açılım oldu. Sonuç itibariyle bu adım hem CHP, hem Kürtler ve hemde Kürt Bölgesel Yönetimi açısından önemli ve olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir.”