Barzanilerden Türkiye karşıtı açıklama… PKK’ya arka çıktılar

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Sözcüsü Cutyar Adil Türkiye’nin bölücü terör örgütü PKK’ya karşı yaptığı operasyonlara karşı çıkarak, “Bu tür operasyonlar Kürdistan Bölgesi’nin statüsüne zarar veriyor.” dedi.

Barzanilerden Türkiye karşıtı açıklama… PKK’ya arka çıktılar

Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinde bölücü terör örgütü PKK’ya karşı yaptığı operasyonlar Erbil’de rahatsızlık yarattı. 

Rudaw’a konuşan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Sözcüsü Cutyar Adil, “Bu tür operasyonlar kürdistan bölgesi’nin statüsüne zarar veriyor. Kürdistan Bölgesi hükumeti olarak bizim ülkemizi ve statümüzü korumaktır. Peşmerge Güçlerinin görevi halkın güvenliğini korumaktır.” dedi.

'TÜRKİYE OPERASYONLAR KONUSUNDA BİZİ BİLGİLENDİRMİYOR'       

Adil Türkiye’nin operasyonlar konusunda Erbil’i bilgilendirmediğini ifade ederek şöyle konuştu: 

“Kürdistan Bölgesi Irak’ın bir parçası ve bu konu iki bağımsız ülke arasındaki egemenlik konusu ile bağlantılı. 2003 yılından önce de Türkiye ile dönemin Irak hükumetleri arasında, Tük ordusunun sınırdan birkaç kilometre içeri geçerek operasyon yapmasına olanak sağlayan bir çeşit anlaşma vardı. Dolayısıyla bu konu Kürdistan Bölgesi ile değil, Ankara ile Bağdat arasındaki görüşme ve anlaşmalara bağlı.”

‘SİYASİ YOLLARLA…’

Adil, küstah bir açıklamayla “PKK açılımı” çağrısı da yaptı.

“Biz tüm taraflara, özelikle de meselenin muhatabı olan iki tarafa sorunlarını siyasi yollarla çözmeleri çağrısında bulunduk. Bu konuda üzerimize düşeni yapacağımızı ifade ettik. Kürt meselesinin diğer parçalarda da siyasi çözümünü desteklediğimizi dile getirdik. Kürdistan Bölgesi topraklarını kendi hesaplarını tasfiye ettikleri bir alan olarak kullanmamaları gerektiğini de belirttik”