Başbuğ krizi sürüyor… AKP’li Aydın: O önergeyi CHP ile yaptık

Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önün açan düzenlemede imzası bulunan AKP Milletvekili Ahmet Aydın, 'Biz o önergeyi ana muhalefet partisi ile yaptık. Kendi yaptıkları doğruları da bulandırdılar. Bugün CHP’nin yaptığı ciddi bir çelişkidir' dedi.

Başbuğ krizi sürüyor… AKP’li Aydın: O önergeyi CHP ile yaptık

Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının yolunu açan düzenlemenin FETÖ yönlendirmesiyle AKP milletvekileri tarafından Meclis’e getirildiğini söylediği için linçe uğrayan eski Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulunan 6 isimden biri olan AKP’li Ahmet Aydın açıklamalarda bulundu.

Ahmet Aydın, 11 yıl önce 2009 yılında demokratik açılım süreçlerinin devam ettiği, hala vesayetin aslında hissedildiği bir dönemde son derece demokratik, Türkiye’nin önünü açan yasal düzenlemeler yapıldığını iddia etti. O dönemin kolay olmadığını söyleyen Aydın, “2007’de bir e-muhtıra yaşandı. 2008’de parti kapatılmaya çalışıldı. Biz istedik ki Türkiye artık demokratikleşsin. Türkiye arkıt bu vesayet kamburundan kurtulsun. Türkiye artık dışarıdan yönetilmesin. Bu anlamda hakikaten muazzam adımlar atıldı. Reform niteliği taşıyan yasal düzenlemeler yapıldı, bu da onlardan biri. Bütün siyasi partilerin isteyip de yapamadığı bir düzenlemeydi, yargıda birlik sağlamak” dedi.

CHP DAHİL ORTAK MUTABAKATLA GEÇİRDİK

Ahmet Aydın, bugün eleştirilen o düzenlemenin başta CHP olmak üzere diğer partilerin ortak mutabakatı ile geçtiğini belirterek, “Askerin kendi ceza muhakemesi, yargısı vardı. O gün çeşitli kumpas davaları vardı. Bir kafa karışıklığı vardı. Biz bu kafa karışıklığını giderdik. Biz millet adına doğru olan neyse onu yaptık. O gün siyasi partilerin itiraz etmeyeceği bir mutabakatla hazırlandı o önergeler” diye konuştu.

‘CHP’LİLER EVET OYU KULLANDI’

2017’de 16 Nisan referandumunda yapılan anayasa değişikliği ile zaten askeri yargının ortadan kalktığını anlatan Aydın, CHP’nin bugünkü eleştirilerini ‘zihin bulanıklığı’ olarak yorumladı. Aydın, “Kiminle yaptık bunu? Milletin iradesi ile yapıldı. Şimdi kalkıp 11 yıl önce Türkiye’nin önünü açan bir düzenleme hakkında konuşmak zihin bulandırmaktan başka bir şey değil. Çok net deliller var. O günkü tutanaklar da var. O gün CHP ile bir mutabakat sonucu o önergeler geçti. O günkü tutanaklara ve görüntülere bakıldığında CHP’lilerin ‘evet’ oyu kullandıkları görülür. CHP grubunun elleri bizim grup ile birlikte ‘evet’ yönünde kalkıyor. Enteresan, CHP bir hafıza kaybı içeresinde. CHP hafızasını kaybetmiş. Bir noktada uzlaşmışız. Demokratik bir adım atmışsınız, şimdi niye kalkıp bunu bugün bulandırıyorsunuz?” dedi.

‘ANAMUHALEFET İLE YAPTIK’

Aydın, burada milletin iradesiyle seçilen milletvekillerine bir itham bir tehdit olduğunu iddia ederek, “Meclis’in tamamı itham ediliyor. Eski Türkiye dışarıda kaldı. Artık dışarıdan yönetilen bir Türkiye yok. O önerge geldiğinde niye itiraz etmedi CHP? Eller ‘evet’ yönünde kalktı. Perşembe günü kanun çıktı, Pazartesi günü Anayasa Mahkemesi’ne gittiler. CHP’nin samimiyet testinden geçtiği bir dönem yaşıyoruz. CHP ya ‘demokrasi’ diyecek, ya ‘vesayet sistemi’ diyecek. Bu anlamda biz doğru olanı yaptık” diye konuştu.