Başbuğ siyasi ayak için ‘oraya bakın’ demişti… Bakın orada kimlerin imzası çıktı!

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, FETÖ'nün siyasi ayağıyla ilgili 'Oraya bakın' demişti. Bakın orada hangi siyasetçilerin imzası çıktı...

Başbuğ siyasi ayak için ‘oraya bakın’ demişti… Bakın orada kimlerin imzası çıktı!

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, FETÖ’nün siyasi ayağıyla ilgili 26 Haziran 2009’ta Meclis’e getirilen yasaya işaret ederek ‘Bunu kim hazırladı? Tamamen FETÖ ile ilgili… Bu konu araştırılsın, FETÖ’nün siyasi ayağı ortaya çıkar’ demişti.

Başbuğ’un gündem yaratan açıklamalarına AKP’den sert tepki geldi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Başbuğ’u ağır sözlerle eleştirerek, kamuoyunda “borulu toplantı” olarak bilinen Genelkurmay karargahındaki 2009 yılında yapılan toplantıya işaret etti. Çelik, “Ben de siyasetçi olarak çıksak ‘Bu arkadaş görev döneminde şu işleri yanlış yapmıştır, eline boru alıp çıktığı basın toplantılarında şöyle bir manzara ortaya koymuştur’ gibisinde bir yaklaşım ortaya koysak olur mu?” dedi. Genelkurmay’ın TSK’ya kurulan FETÖ kumpasını aydınlatmak için düzenlediği söz konusu toplantıdan AKP Sözcüsü Ömer çelik’in neden rahatsız olduğu anlaşılamadı.

Yaşanan tartışmada ise Başbuğ’un işaret ettiği yasa akıllarda kaldı.

Sözcü yazarı Rahmi Turan, o yasada imzası bulunan AKP’lileri yazdı.

Turan’ın yazısının satır başları şöyle:

“26’ncı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Erdoğan Aktaş’ın “Haber Global Eşit Ağırlık” programında konuştu. Emekli Orgeneral’in açıklamaları müthiş! Başbuğ “FETÖ’nün siyasi ayağı yok dersek gerçeği inkâr olur. Bunu yargının ortaya çıkartması için siyasi iradenin ağırlığını koyması lâzım!” dedi ve ekledi:

“26 Haziran 2009’da yasalar torba yasa olarak gündeme getiriliyor. Bu Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili bir kanun teklifi. Bu yasa 25 Haziran’ı, 26 Haziran’a bağlayan gece yarısı oluyor. Yasadan kimsenin haberi yok. Biz bundan 26 Haziran sabahı haberdar oluyoruz. Bahsedilen yasa teklifi, askeri şahıslar, askeri mahalde işlediği suçlar dahil, özel yetkili mahkemelerde yargılanacak. Bu bir kere Anayasa’ya aykırı. Bunu kim hazırladı? Tamamen FETÖ ile ilgili… Bu konu araştırılsın, FETÖ’nün siyasi ayağı ortaya çıkar!”

E. Orgeneral İlker Başbuğ’un açıklamaları, net olarak FETÖ’nün siyasi ayağını gösteriyor. Başbuğ’un suçladığı ve yasa değişikliği önerisinde imzası olan AKP milletvekillerini araştırdık, şu isimler ortaya çıktı:

Bekir Bozdağ, Mustafa Elitaş, Mehmet Ceylani, Ahmet Aydın, Müfit Yetkin, Yahya Doğan.

Yasa değişikliğine onay verenler: Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı AKP’li Ahmet İyimaya, Adalet Bakanı Sadullah Ergin.

26’ncı Genelkurmay Başkanı Başbuğ, bu yasadan sonra “Silahlı Terör Örgütü kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla tutuklanıyor ve 26 ay hapiste kaldıktan sonra suçsuzluğu anlaşılıyor. Şimdi siyasal iktidar bakalım bu vahim iddianın üzerinde durup soruşturma yaptıracak mı?

Yoksa yine siyasi ayağın üstünü örtmeye mi çalışacak?”