Başkasının yerine sınava giriş ücreti ders başı 250 lira!

Milliyet yazarı Abbas Güçlü sınavlarını sanal ortamda yapan Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde birçok öğrencinin sınava kendisi yerine başkasını soktuğunu yazdı. Güçlü “Bunun bir piyasası da oluşmuş, başkasının yerine sınava giriş ücreti ders başına 250 liraya kadar çıkmış. Geçer not alındığında da bir o kadar daha ödeme garantisi verilmiş!” ifadelerini kullandı.

Başkasının yerine sınava giriş ücreti ders başı 250 lira!

VERYANSIN TV

Milliyet yazarı Abbas Güçlü Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin yaptığı sınavlara ilişkin dikkat çeken bir ayrıntı paylaştı.

Sanal ortamda yapılan sınavlarda bazı öğrencilerin sınava kendisi yerine başkalarını soktuğunu belirten Güçlü, bir yılda 330 bin kişinin üniversite mezunu olduğunu belirtti. 

Güçlü’nün “Bir yılda bir fakülteden 330 bin üniversite mezunu!..” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Başlığı görünce şok olmamak elde değil!

330 yerine 330 bin yazılmış diye düşünebilir, bu kadar da dikkatsizlik olabilir mi diye kinayeli bir serzenişte bulunabilirsiniz.

Haklısınız, 40 yıldır, eğitimin tam da göbeğinde olan birisi olarak ben de duyduğumda aynı şoku yaşadım.

Önce “Şaka yapıyorsunuz, dalga geçiyorsunuz” dedim. Baktım ki hem söyleyen çok önemli biri hem de çok ciddi, bu kez “Nasıl yani?” demeye başladım!

Ayrıntıları duydukça da şok üstüne şok yaşadım!..

Mezun sayısı bu yıl, sınavlar sanal ortamda yapıldığı için üçe katlanmış!

Nasıl mı, pek çok öğrenci, sınava kendi yerine başkasını sokmuş, yani bilgisayarın başına, o konuda uzman öğretmen ya da örgün öğretim öğrencileri oturmuş, soruları onlar çözmüş!

Ve bunun bir piyasası da oluşmuş, başkasının yerine sınava giriş ücreti ders başına 250 liraya kadar çıkmış. Geçer not alındığında da bir o kadar daha ödeme garantisi verilmiş!..

Üniversitenin önceki yöneticileriyle de konuştum. Yalanlayan çıkmadı! Onlar da bambaşka hikâyeler anlattılar!

Yakından takip edenler bilir, bir önceki rektör, birkaç ay önce, daha yılını doldurmadan görevden alınmıştı! Yeni kadrolaşma konusunda anlatılanlar da çok ama çok ilginç!"